Nařízení vlády, kterým se stanoví emisní limity a další podmínky provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší

Typ Noprakt
Publikace 2002-08-14
Stav Platný
Zdroj e-Sbírka
článků 9
Historie novel JSON API

§ 1

Předmět úpravy

(1) Tímto nařízením se v souladu s právem Evropských společenství^1) stanoví emisní limity, podmínky provozování a způsob zařazování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší podle § 4 odst. 4 zákona (dále jen „zdroj“) do jednotlivých kategorií zdrojů.

(2) Toto nařízení se nevztahuje na

§ 2

Základní pojmy

Pro účely tohoto nařízení se rozumí

§ 3

Vyjmenované zdroje a jejich kategorizace

(1) Kategorie vyjmenovaných zdrojů, specifické emisní limity a technické podmínky jejich provozu jsou uvedeny v příloze č. 1 nebo č. 2 k tomuto nařízení. Technické a další podmínky provozu vyjmenovaných zdrojů obsahují požadavky na konstrukci a vybavení zdroje nebo na jeho provozování, které specifické emisní limity doplňují nebo nahrazují.

(2) Pro vyjmenované zdroje platí specifické emisní limity a technické podmínky jejich provozu uvedené v příloze č. 1 nebo č. 2 k tomuto nařízení a dále lze uplatnit obecné emisní limity u znečišťujících látek, pro které nejsou specifické emisní limity stanoveny. Obecné emisní limity se uplatňují postupem podle § 9 odst. 4 zákona.

§ 4

Nevyjmenované zdroje

Na zdroje, které nejsou vyjmenovány v příloze č. 1 nebo č. 2 k tomuto nařízení, se vztahují obecné emisní limity stanovené zvláštním právním předpisem.^5) Kategorizace nevyjmenovaných zdrojů se stanoví podle § 2 písm. d) až f) tohoto nařízení.

§ 5

Postup stanovení obecných emisních limitů

(1) Pokud pro danou znečišťující látku nebo stanovenou skupinu látek není u zdroje stanoven specifický emisní limit a dojde-li k vymezení znečišťujících látek nebo jejich stanovených skupin tak, aby byly plněny obecné emisní limity, orgán kraje v přenesené působnosti (dále jen „orgán kraje“)

(2) Od plnění stanovených emisních limitů podle odstavce 1 písm. b) a c) lze upustit u těch znečišťujících látek nebo jejich stanovených skupin, u kterých výsledky autorizovaného měření emisí prokáží nebo odborný posudek doloží, že jejich emise jsou pod úrovní 10 % obecného emisního limitu a pod 10 % limitního emisního toku.

§ 6

Emisní limity zvláště velkých zdrojů

Při vydávání povolení podle § 17 odst. 1 a 2 zákona u zvláště velkých zdrojů se stanoví obecné emisní limity a další podmínky jejich uplatňování v souladu s § 5 u těchto znečišťujících látek

pokud pro tyto znečišťující látky nejsou v příloze č. 1 nebo č. 2 k tomuto nařízení stanoveny specifické emisní limity.

§ 7

Společná ustanovení

Pro účely zpoplatňování emisí znečišťujících látek podle § 19 zákona a vedení provozní evidence podle § 13 zákona se považuje soubor všech zdrojů znečišťování ovzduší téhož provozovatele, které jsou umístěny v jediném provozním celku nebo areálu, za společný zdroj. Kategorii společného zdroje určuje kategorie zdroje, která je podle § 4 odst. 4 písm. a) zákona nejvyšší.

§ 8

Přechodná ustanovení

(1) Splnění zpřísněných nebo nově uložených specifických emisních limitů u všech zdrojů, kterým je toto nařízení stanoví, zajistí provozovatelé nejpozději do 1. ledna 2005. Do té doby provozovatelé dodržují emisní limity platné do dne nabytí účinnosti tohoto nařízení a postupují podle bodu 0.4. přílohy č. 1 k tomuto nařízení. Toto ustanovení se nevztahuje na emisní limity pro pachové látky.

(2) Pokud zákon zakládá u již provozovaného zdroje povinnost změnit nebo nově zpracovat soubor technickoprovozních parametrů a technickoorganizačních opatření (provozní řád) podle § 11 odst. 2 zákona, učiní tak provozovatel nejpozději do 31. května 2003.

(3) Provozovatelé stávajících zdrojů provedou první měření emisí u

(4) U stávajících zvláště velkých zdrojů, kde nejsou obecné emisní limity stanoveny postupem podle § 5, požádá provozovatel orgán kraje o jejich stanovení do 2 let ode dne nabytí účinnosti tohoto nařízení.

§ 9

Účinnost

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení.

Předseda vlády:

Ing. Zeman v. r.

Ministr životního prostředí:

RNDr. Kužvart v. r.

Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 353/2002 Sb.

Kategorie vyjmenovaných zdrojů, emisní limity a požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Pro účely této přílohy se užívá označení:

V případě, že není v tomto nařízení uvedeno jinak, jsou stanovené emisní limity platné pro stávající i nové zdroje. Obecné emisní limity se uplatní postupem podle § 5 tohoto nařízení u všech vyjmenovaných i nevyjmenovaných zdrojů. Stávající zdroje musí po rekonstrukci nebo generální opravě plnit emisní limity platné pro nové zdroje.

Všechna (i nouzová) zařízení k likvidaci odpadních plynů se konstruují tak, aby při spalování odpadních plynů bylo zabezpečeno optimální vedení spalovacího režimu a snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší. Nejvýše přípustná tmavost kouře je dána emisním limitem.

Odcházející kouř nesmí být tmavší než 2. stupeň při měření a hodnocení Ringelmannovou stupnicí. Při zapalování odpadního plynu na fléře a po dobu nejdéle 10 minut může tmavost kouře dostoupit až do úrovně stupně 3 Ringelmannovy stupnice.

PRO NOVÉ ZDROJE

Provozovatel zdroje podle § 8 odst. 1 tohoto nařízení, pokud nesplňuje zpřísněný nebo nově uložený specifický emisní limit, vypracuje nejpozději do 30. listopadu 2002 návrh plánu na snížení emisí znečišťujících látek (dále jen „plán“) a předloží ho podle § 5 odst. 7 zákona orgánu kraje se žádostí o schválení k jeho provádění.

Provozovatel v plánu uvede:

Mimo spalovací zdroje uvedené v § 4 odst. 5 zákona

Kategorie: zvláště velký zdroj mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu tabulky

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | VOC | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | a) Třídění a jiná studená úprava uhlí, (střední zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | B | | b) Tepelná úprava uhlí | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | 50 | 5 | A |

Pro polycyklické aromatické uhlovodíky platí obecný emisní limit jako specifický limit.

Kategorie: zvláště velký zdroj mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu tabulky

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | VOC | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Otop koksárenských baterií | | | | | | | | nest. | 1) | 500 | nest. | nest. | 5 | B | | Příprava koksovací vsázky (střední zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Koksování3) | | | | | | | | 2) | nest. | nest. | nest. | nest. | - | - | | Vytlačování koksu3) | | | | | | | | 100 4) | nest. | nest. | nest. | nest. | - | B | | Třídění koksu (střední zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | B |

Odkazy:

1) obsah sulfanu v topném plynu nejvýše 500 mg/m^3

2) přípustné viditelné emise budou pro každou koksárenskou baterii stanoveny v místním provozním předpisu jako součást technicko-organizačních opatření (§ 11 odst. 2 zákona)

3) pro polycyklické aromatické uhlovodíky platí obecný emisní limit, vztažné podmínky C

4) zjišťováno jako denní průměr

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Kategorie: zvláště velký zdroj

Obecné emisní limity pro TZL, SO2, NO2, CO, sulfan, amoniak, polycyklické aromatické uhlovodíky thioethery, thioalkoholy a pachy platí jako specifické limity při vztažných podmínkách A.

Kategorizace: střední zdroj

Specifický emisní limit pro methan není stanoven.

Tímto nejsou dotčena ustanovení zvláštního právního předpisu.^7)

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu:

Kategorie: zvláště velký zdroj nebo velký zdroj podle zvláštního právního předpisu^5), mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu tabulky

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | VOC | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Příprava vsázky (stávající střední zdroj) | | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | | C | | | Příprava vsázky (nový střední zdroj) | | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | nest. | | C | | | Spékací pásy aglomerace (stávající zdroj) | | | | | | | | | 100 | 400 | 400. | 6 000 | 2) | 19 | A | | | | | | 8 000 1) | | | | | | Spékací pásy aglomerace (nový zdroj) | | | | | | | | | 50 | 400 | 400. | 6 000 | 8 000 1) | 2) | 19 | A | | Manipulace se spečencem 3) (stávající střední zdroj) | | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | | Manipulace se spečencem3) (nový střední zdroj) | | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | | Peletizační závody 4) (nový zdroj) | | | | | | | | | 25 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | |

Odkazy:

1) pro karbonátové rudy

2) plynné anorganické i organické sloučeniny rtuti max. 1 mg/m^3

3) jako chlazení, drcení, mletí, třídění

4) jako drcení, sušení, peletizace

Z prvotních nebo druhotných surovin, včetně kontinuálního lití

Kategorie: zvláště velký zdroj nebo velký zdroj, mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu tabulky

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Doprava a manipulace s vysokopecní vsázkou (stávající střední zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Doprava a manipulace s vysokopecní vsázkou (nový střední zdroj) | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Odlévání2) (stávající zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Odlévání (nový zdroj) | | | | | | | | 50 | nest. | 400 | nest. | nest. | - | A | | Ohřívače větru (stávající zdroj) | | | | | | | | 100 | 1) | 1) | 6 000 | nest. | 7 | A | | Ohřívače větru (nový zdroj) | | | | | | | | 50 | 1) | 400 | 6 000 | nest. | 7 | A |

Odkazy:

1) platí obecné emisní limity

2) vysoká pec

Např. konvertory, Siemens-Martinské pece, dvounístějové tandemové pece, Marz-Böhlenovy pece

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | N02 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Doprava a manipulace se vsázkou1) (stávající střední zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Doprava a manipulace se vsázkou1) (nový střední zdroj) | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Nístějové pece s intenzifikací kyslíkem (stávající zdroj) | | | | | | | | 75 | 400 | 400 | nest. | nest. | - | C | | Nístějové pece s intenzifikací kyslíkem (nový zdroj) | | | | | | | | Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | 400 | 400 | nest. | nest. | - | B | | Kyslíkový konvertor (stávající zdroj) | | | | | | | | 502) | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Kyslíkový konvertor (nový zdroj) | | | | | | | | 502) | nest. | 400 | nest. | nest. | - | A | | Elektrické obloukové a pánvové pece s hmotností vsázky do 20 tun včetně/nad 20 tun (stávající zdroj) | | | | | | | | 75/50 | nest. | 400 | 1 000 | nest. | - | C | | Elektrické obloukové pece s kapacitou do 2,5 tuny za hodinu včetně (nový zdroj) | | | | | | | | 50 | nest. | 400 | 1 000 | nest. | - | A | | Elektrické obloukové pece s kapacitou nad 2,5 tuny za hodinu včetně (nový zdroj) | | | | | | | | 20 | nest. | 400 | 1000 | nest. | - | A | | Pánvové pece (nový zdroj) | | | | | | | | 50 | nest. | 400 | 1000. | nest. | - | A | | Elektrické indukční pece s hmotností vsázky nad 5 tun (stávající zdroj) | | | | | | | | 75 | nest. | 400 | 1000. | nest. | - | C | | Elektrické indukční pece s kapacitou nad 2,5 t/hod | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C |

Odkazy:

1) dělení těžkého kovového odpadu řezáním kyslíkem je nutno provádět s odsáváním a následným čištěním odpadního plynu, pokud je to technicky možné; postup je třeba uvést v místním provozním předpisu jako součást technicko-organizačních opatření (§ 11 odst. 2 zákona)

2) konvertorový plyn je třeba jímat s ohledem na procesní možnosti a dále jej využívat; číselná hodnota emisního limitu platí pro případ, že je vypouštěn do ovzduší

Kategorie: zvláště velký zdroj nebo velký zdroj podle zvláštního právního předpisu^5^), mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu tabulky

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | nest. | 400 | nest. | nest. | - | A |

Velkým zdrojem jsou válcovny za tepla o kapacitě 10 až 20 t surové oceli za hodinu.

Zvláště velkým zdrojem jsou válcovny za tepla o kapacitě větší než 20 t surové oceli za hodinu.

Emisní limity jsou platné pro nové zdroje. Provozovatelé stávajících zdrojů postupují podle bodu 0.4. této přílohy.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | nest. | 400 | nest. | nest. | 5 | A |

Velkým zdrojem jsou kovárny se spotřebou tepelné energie 5 – 20 MW.

Zvláště velkým zdrojem znečišťování jsou kovárny s buchary o energii větší než 50 kJ na jeden buchar, kde spotřeba tepelné energie je větší než 20 MW.

Emisní limity platí pro nové zdroje. Provozovatelé stávajících zdrojů postupují podle bodu 0.4. této přílohy.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | nest. | 400 | nest. | nest. | - | A |

Velký zdroj je zařízení s kapacitou 1 až 2 tuny zpracované surové oceli za hodinu.

Zvláště velký zdroj je zařízení s kapacitou větší než 2 tuny zpracované surové oceli za hodinu.

Emisní limity platí pro nové zdroje znečišťování. Provozovatelé stávajících zdrojů postupují podle bodu 0.4. této přílohy.

Kategorie: zvláště velký zdroj nebo velký zdroj podle zvláštního právního předpisu^5^), mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu tabulky

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Doprava a manipulace se vsázkou nebo produktem 1),5) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Tavení v elektrické obloukové peci (stávající zdroj) | | | | | | | | 75 | nest. | 400 | 1000 | nest. | - | C | | Tavení v elektrické obloukové peci s produkční kapacitou vyšší než 20 t/den (nový zdroj) | | | | | | | | 20 | nest. | 400 | 1000 | nest. | - | A | | Tavení v elektrické obloukové peci s produkční kapacitou do 20 t včetně/den (nový zdroj) | | | | | | | | Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 20 | nest. | 400 | 1 000 | nest. | - | A | | Tavení v elektrické indukční peci (stávající zdroj) | | | | | | | | 75 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Tavení v elektrické indukční peci s produkční kapacitou vyšší než 20 t/den (nový zdroj) | | | | | | | | 20 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | A | | Tavení v elektrické indukční peci s produkční kapacitou do 20 t včetně/den (nový zdroj) | | | | | | | | 75 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Kuplovny 2) (stávající zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | nest. | 1 000 3) | nest. | - | C | | Kuplovny 2) s produkční kapacitou vyšší než 20 t/den (nový zdroj) | | | | | | | | 20 | nest. | 400. | 1 000 3) | nest. | - | A | | Kuplovny 2) s produkční kapacitou do 20 t včetně/den (nový zdroj) | | | | | | | | 100 | nest. | 400. | 1 000 3) | nest. | - | A | | Tavení v rotační bubnové olejové a plynové peci - kapalná/plynná paliva (stávající i nový zdroj) | | | | | | | | 30/20 | 4) | 400 | 300/200. | nest. | - | C |

Odkazy:

1) včetně ostatních technologických uzlů, jako úpravárenských zařízení, výroby forem a jader, odlévání, čištění odlitků, dokončovacích operací

2) plynné znečišťující látky z kychtových plynů je třeba podle technických možností odstraňovat

3) v komíně za rekuperátorem horkovětrných kuploven

4) obsah síry v kapalném palivu max. 1 % hm.

5) plynné anorganické i těkavé organické znečišťující látky vznikající při výrobě forem a jader je třeba zachycovat

6) zvláště velký zdroj je slévárna železných kovů o výrobní kapacitě větší než 20 tun denně

Kategorie: zvláště velký zdroj nebo velký zdroj znečišťování podle zvláštního právního předpisu^5^), mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu

Velký zdroj znečišťování

Pro nové zdroje jsou stanoveny vztažné podmínky A

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Doprava a manipulace se surovinou nebo produktem (stávající střední zdroj) | | | | | | | | 100 8),9) | nest. | nest. | nest. |nest. | - | C | | | | Doprava a manipulace se surovinou nebo produktem (nový střední zdroj) | | | | | | | | 50 8),9) | nest. | nest. | nest. | nest. | A | | | Pecní agregáty (stávající zdroj) | | | | | | | | 50 2),5),6) | nest. | nest. | nest. | nest. | C | | | Pecní agregáty (nový zdroj) | | | | | | | | 50 5),6) | nest. | 400 | nest. | nest. | | A | | Elektrolytická výroba hliníku | | | | | | | | 30 3) | nest. | nest. | nest. | 2 4). | - | C | | Tavení neželezných kovů a jejich slitin (stávající zdroj) | | | | | | | | 75 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C | | Tavení neželezných kovů a jejich slitin (nový zdroj) | | | | | | | | 50 | nest. | 400 | nest. | nest. | - | A | | Žárové pokovování zinkem | | | | | | | | nest. | nest. | nest. | nest. | 10 7) | - | C |

Odkazy:

1) zvláště velký zdroj je zařízení o kapacitě tavení větší než 4 t denně u olova a kadmia nebo 20 t denně u ostatních kovů

2) emisní limit pro tuhé znečišťující látky v odpadních plynech z odsávání 100 mg/m^3

3) v odpadním plynu z elektrolyzéru; měrné výrobní emise tuhých znečišťujících látek, včetně odsávaných výrobních prostor elektrolýzy, zjištěné z denních průměrů nesmí překročit hodnotu 5 kg/t hliníku

4) z elektrolyzérů i z výrobních prostor elektrolýzy; měrné výrobní emise plynných anorganických sloučenin fluoru vyjádřené jako fluorovodík, včetně odsávání výrobních prostor elektrolýzy, zjištěné z denních průměrů nesmějí překročit hodnotu 0,5 kg/t hliníku

5) emisní limit pro tuhé znečišťující látky v odpadních plynech při výrobě mědi a zinku, včetně pecí typu Imperial Smelting 20 mg/m^3

6) emisní limit pro tuhé znečišťující látky v odpadních plynech při výrobě olova 10 mg/m^3

7) emisní limit pro zinek

8) včetně ostatních technologických uzlů, jako úpravárenských zařízení, výroby forem a jader, odlévání, čištění odlitků, dokončovacích operací apod.

9) VOC vznikající při výrobě forem a jader je nutno zachycovat

Kategorie: zvláště velký zdroj znečišťování

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m ] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | nest. | 1 5001) | nest. | 2) | - | B |

Odkazy:

1) při povrchové úpravě kovů za použití kyseliny dusičné při kontinuálně pracujícím zařízení (v lázních)

2) pro jiné znečišťující látky platí ustanovení § 5

3) emisní limity jsou platné pro nové zdroje znečišťování

(Zařízení technologie podle bodu 2.6. s obsahem lázní do 30 m^3 – zejména procesy moření, galvanické pokovování^4), fosfatizace, smaltování, leštění, tryskání a související operace)

Kategorie: střední zdroj znečišťování

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 1005) /506) | nest. | 1 5002) | nest. | 3) | - | C |

Odkazy:

1) mimo nanášení nátěrových hmot

2) při povrchové úpravě kovů za použití kyseliny dusičné při kontinuálně pracujícím zařízení (v lázních)

3) pro jiné znečišťující látky platí ustanovení § 5

4) vztahuje se rovněž na pokovení i nekovových předmětů

5) platí pro stávající zdroje znečišťování

6) platí pro nové zdroje znečišťování

Brousicí stroje, zejména brusky na plocho, bezhroté brusky, broušení obrobků za účelem dosažení požadovaných parametrů výrobku, ostření nástrojů, apod. Platí pro brousicí stroj nebo skupinu brousicích strojů, s celkovým elektrickým příkonem vyšším než 1 kW.

Kategorie: nový střední zdroj znečišťování

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | nest. | nest. | nest. | nest. | - | C |

Kategorie: velký zdroj znečišťování mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu nebo v tabulce

| Emisní limit v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné [kg/t] | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Manipulace se surovinou a výrobkem, včetně skladování a expedice (střední zdroj) | | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | 1,5 2)'3) | - | C | | | Výroba cementářského slínku v rotačních pecích (stávající zdroje) | | | | | | | | | 50 | 400 | 1 8005) | nest. | 1,5 2) | - | C | | | Výroba cemetářského slínku v rotačních pecích (stávající zdroje) | | | | | | | | | 50 | 400 | 1 2005) | nest. | 1,5 2) | 10 | A | | | Ostatní technologická zařízení pro výrobu cementu (stávající zdroje) | | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | 1,5 2) | - | C | | | Výroba cementářského slínku v rotačních pecích (nové zdroje) | | | | | | | | | 50 | 400 | 500 | nest. | 1,5 2) | 10 | A | | | Ostatní technologická zařízení pro výrobu cementu | | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | nest. | nest. | 1,5 2) | - | A | | Výroba vápna v rotačních pecích | | | | | | | | | 50 | nest. | 1 800 | nest. | 1,5 3) | - | C | | | Výroba vápna v šachtových a jiných pecích | | | | | | | | | 50 | nest. | 1 500 | 4) | 1,5 3) | - | C | |

Odkazy:

1) zvláště velkým zdrojem znečišťování je zařízení na výrobu cementářského slínku v rotačních pecích o výrobní kapacitě větší než 500 t denně nebo na výrobu vápna v rotačních pecích o výrobní kapacitě větší než 50 t denně nebo v jiných pecích o výrobní kapacitě větší než 50 t denně

2) výrobní emise TL celé cementárny, včetně skladování a manipulace se surovinami a výrobky, zjištěná jako roční průměr v kg na 1 t vyrobeného cementu

3) měrná výrobní emise TL celé vápenky, vč. skladování a manipulace se surovinami a výrobky, zjištěná jako roční průměr v kg na 1 t vyrobeného vápna

4) při výrobě vápna v šachtových koksových pecích nesmí být v odpadních plynech vyšší než 1 % obj.

5) uplatní se § 8 odst. 1

Kategorie: zvláště velký zdroj znečišťování

Azbest je definován jako vláknité silikáty krocidolit (modrý azbest), aktinolit, antofylit, chrysotil (bílý azbest), amosit (hnědý azbest), tremolit.

Emisní limit je platný pro následující činnosti:

Při všech činnostech s azbestem nebo produkty, které obsahují azbest, nesmí koncentrace azbestu vypouštěného do vnějšího ovzduší překročit hodnotu obecného emisního limitu pro azbest.

Odkazy

1) po 1. lednu 2005 platí pro všechny technické zdroje podmínky podle bodu 3.2.2.

Při všech činnostech s azbestem nebo produkty, které obsahují azbest, nesmí být koncentrace azbestu v odpadním plynu vyšší než 1 000 vláken/m^3.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Výroba skla a sklářských výrobků, skleněných a ostatních minerálních vláken, smaltovacích a glazurovacích frit a skla pro bižuterní zpracování (stávající zdroje) | | | | | | | | 150 1) | 500 7) | 2 500 9) | 800 13) | 10 5) | 13 3) | A | | 100 2) | 1 700 8) | 1 10010) | | 5 6) | 17 4) | A | | | | 1 600 11) | | 50 14) | 22) | | | | | 12) | | 10015) | | | | Výroba skla a sklářských výrobků, skleněných a ostatních minerálních vláken, smaltovacích a glazurovacích frit a skla pro bižuterní zpracování (nové zdroje a stávající zdroje po 1. lednu 2007) | | | | | | | | Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 150 1) | 500 7) | 2 500 9) | 800 13) | 10 5) | 83) | A | | 100 2) | 1 700 8) | 1 100 10) | | 5 6) | 13 4) | A | | | | 1 600 11) | | 50 14) | 22) | | | | | 12) | | 100 15) | | | | 23) | | | | | | | | Výroba minerálních vláken s použitím organických pojiv | | | | | | | | 50 16) | nest. | nest. | nest. | 18) | - | C | | 75 17) | | | | | | | | Zpracování a zušlechťování skla (leštění, mačkání, tavení z polotovarů nebo střepů aj.) a výroba bižuterie s kapacitou nad 5 tun ročně (střední zdroje) | | | | | | | | nest. | nest. | nest. | nest. | 719) | - | C | | 20) | | | | | | |

Odkazy:

1) při hmotnostním toku nižším než 2,5 kg/h

2) při hmotnostním toku rovném nebo vyšším než 2,5 kg/h

3) pro kontinuální tavicí agregáty

4) pro diskontinuální tavicí agregáty

5) pro olovo, antimon, mangan, vanad, cín, měď při celkovém hmotnostním toku všech těchto látek rovném nebo vyšším než 0,05 kg/h

6) pro kobalt, nikl, chrom, arsen, kadmium, selen při celkovém hmotnostním toku všech těchto látek hmotnostním toku rovném nebo vyšším než 0,01 kg/h

7) při spalování zemního plynu

8) pro ostatní paliva

9) regenerační kontinuální tavicí agregáty

10) diskontinuální tavicí agregáty

11) rekuperační kontinuální tavicí agregáty

12) při nitrátovém čeření nesmí příslušná hmotnostní koncentrace oxidů dusíku překročit dvojnásobek uvedených hodnot

13) při hmotnostním toku vyšším než 5 kg/h

14) plynné sloučeniny fluoru vyjádřené jako fluorovodík při hmotnostním toku 0,05 kg/h nebo vyšším

15) plynné sloučeniny chloru vyjádřené jako chlorovodík při hmotnostním toku 0,05 kg/h nebo vyšším

16) v odpadních plynech z odsávání, dopravy, manipulace se vsázkou a ostatních zařízení, která emitují TZL

17) v odpadních plynech z usazování, vytvrzování a sušení minerálních vláken s organickými pojivy

18) pro koncentrace VOC v odpadních plynech platí obecné emisní limity

19) sloučeniny fluoru vyjádřené jako fluorovodík při hmotnostním toku 0,05 kg/h nebo vyšším

20) pro ostatní charakteristické znečišťující látky spojené s daným technologickým postupem platí obecné emisní limity

21) zvláště velkým zdrojem znečišťování je zařízení o kapacitě tavení větší než 20 t denně

22) při použití kyslíku nebo u pecí s elektrickým otopem se neprovádí přepočet na O2R; v případě jiných variant se postupuje podle § 4 odst. 10 zákona

23) limitní koncentrace emisí olova je 5 mg/m^3

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Zpracování magnezitu a výroba bazických žáruvzdorných materiálů, křemence apod. (stávající zdroj) | | | | | | | | 50 1) | 400 2) | 1 500 2) | nest. | 1,5 3) | - | C | | Zpracování magnezitu a výroba bazických žáruvzdorných materiálů, křemence apod. (nový zdroj) | | | | | | | | 50 1) | 400 2) | 1 5002) | nest. | 1,5 3) | - | A | | Tavení surovin v kupolových pecích s tavicím výkonem do 10 t/h včetně/nad 10 t/h (stávající zdroj) | | | | | | | | 100/75 | nest. | nest. | 4) | nest. | - | C | | Tavení surovin v kupolových pecích (nový zdroj) | | | | | | | | 50 | nest. | nest. | 4) | nest. | - | A |

Odkazy:

1) u všech operací, u nichž dochází k úniku tuhých znečišťujících látek do okolního prostředí

2) z výpalu hmoty

3) měrná výrobní emise tuhých znečišťujících látek celé výroby, vč. skladování a manipulace se surovinami a výrobky, zjištěná jako roční průměr na 1 t vypálené vyrobené hmoty

4) emise oxidu uhelnatého je třeba snižovat na nejnižší možnou úroveň s ohledem na technické možnosti a přiměřenost nákladů

5) zvláště velkým zdrojem znečišťování je zařízení o kapacitě tavení větší než 20 t denně

Platí obecné emisní limity.

Odkazy:

1) zvláště velkým zdrojem znečišťování je zařízení o kapacitě pecí větší než 4 m^3 a s hustotou vsázky větší než 300 kg/m^3

2) kategorie zařízení o kapacitě pecí do 4 m^3 a s hustotou vsázky do 300 kg/m^3 se určuje podle § 2 písm. d) až f).

Kategorie: střední zdroje znečišťování

Emise tuhých znečišťujících látek do ovzduší je třeba u zdroje snižovat a vyloučit v maximální míře, která je prakticky dosažitelná, tj. všechna místa a operace, kde dochází k emisím tuhých znečišťujících látek do ovzduší je nutno, s ohledem na technické možnosti, vybavit podle povahy procesu vodní clonou, skrápěním, odprašovacím nebo mlžícím zařízením.

Realizace opatření musí být odsouhlasena a pravidelně vyhodnocována inspekcí.

Na hranici pozemku kamenolomu nesmí být překročen depoziční limit pro prašný spad podle zvláštního předpisu.^8)

Kategorie: velký zdroj znečišťování

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | Obalovny živičných směsí a mísírny živic | | | | | | | | 20 | 1) | nest. | nest. | 3) | 172) | A |

Odkazy:

1) obsah síry v používaném kapalném palivu nesmí být vyšší než 1 % hm.

2) pro míchací zařízení; pro ostatní operace vztažné podmínky C

3) pro polycyklické aromatické uhlovodíky platí obecné emisní limity.

Kategorie: zvláště velké zdroje podle zvláštního právního předpisu^5^) nebo velké zdroje znečišťování mimo případy zařazení do jiné kategorie uvedené v textu.

Kategorie: zvláště velké zdroje znečišťování

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] | Měrná výrobní emise [g/t] | Vztažné podmínky | Pozn. | | | | | Znečišťující látka | zjišťovaná v odpadním plynu | | | | | | | | vypouštěném do ovzduší | za zařízením na sniž. emisí | ze sušáren | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 1,2-dichlor-ethan nebo vinylchlorid | - | 5 | - | nest. | C | 1) |

Odkazy:

1) odpadní plyny je třeba zavádět do zařízení pro snižování emisí

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] | Měrná výrobní emise [g/t] | Vztažné podmínky | Pozn. | | | | | Znečišťující látka | zjišťovaná v odpadním plynu | | | | | | | | vypouštěném do ovzduší | za zařízením na sniž. emisí | ze sušáren | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | akrylonitril | - | 0,2 1) | - | nest. | C | 3) | | 5 2) | | | | | | | | akrylonitril | - | 10 | 20 | nest. | C | 4) | | akrylonitril | - | 10 5) | - | nest. | C | 7) | | | 35 6) | | | | | | | akrylonitril | - | - | 25 | nest. | C | 8) |

Odkazy:

1) ze zařízení na snižování emisí spalováním

2) na výstupu z ostatních zařízení na snižování emisí

3) výroba vláken

4) výroba a zpracování ACN polymerů

5) při mokrém procesu zvlákňování

6) při suchém procesu zvlákňování

7) spřádání vláken

8) výroba ABS polymerů (hmot)

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu:

Všechny plyny s obsahem akrylonitrilu při spřádání vláken vyšším než 5 mg/m^3, všechny plyny z reaktorů, sběrných nádob na suspenze a propíracích filtrů, které obsahují akrylonitril a butadien, je třeba odvádět a zneškodňovat v zařízení pro snižování emisí.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] | Měrná výrobní emise [g/t] | Vztažné podmínky | Pozn. | | | | | Znečišťující látka | zjišťovaná v odpadním plynu | | | | | | | | vypouštěném do ovzduší | za zařízením na sniž. emisí | ze sušáren | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | vinylchlorid | - | 5 | - | nest. | C | 1) | | vinylchlorid | - | - | - | 10 3) | C | 2) | | 100 4) | | | | | | |

Odkazy:

1) odpadní plyny obsahující vinylchlorid je třeba odvádět a čistit nebo termicky likvidovat

2) zbytkový obsah vinylchloridu v místě přechodu z uzavřeného systému na úpravu nebo na sušení v otevřeném systému v měsíčním průměru

3) u hotového výrobku na jednotku PVC

4) v suspenzi polymeru na jednotku PVC

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] | Měrná výrobní emise [g/t] | Vztažné podmínky | Pozn. | | | | | Znečišťující látka | zjišťovaná v odpadním plynu | | | | | | | | vypouštěném do ovzduší | za zařízením na sniž. emisí | ze sušáren | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | sulfan | - | 10 | - | nest. | C | - | | sirouhlík | - | 100 | - | nest. | C | | | sulfan | 50 | - | - | nest. | C | 1) | | sirouhlík | 400 | - | - | 200 000 2) | C | | | sulfan | | | | | C | | | sirouhlík | 2003) | - | - | nest. | | 2) |

Odkazy:

1) ve výrobě kordového hedvábí

2) ve výrobě střiže a textilního hedvábí

3) sumárně pro sulfan a sirouhlík

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek v odpadním plynu při výrobě sazí nesmí překročit 20 mg/m^3 v žádném z úniků do ovzduší.

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Výrobu sazí je třeba vybavit zařízením na dodatečné spalování odpadních plynů podle bodu 0.3 této přílohy.

Podmínky pro jeho řízené spalování je třeba stanovit v provozním řádu jako součást technickoorganizačních opatření.

Zařízení na spalování plynů je třeba provozovat nepřetržitě.

Kategorizace: zvláště velké zdroje podle zvláštního právního předpisu^5^), nebo velké nebo střední zdroje, u kterých je kategorie stanovena podle § 2 písm. d) nebo e) tohoto nařízení.

Uplatní se obecné emisní limity podle § 5 a případně § 6 tohoto nařízení.

Kategorie: zvláště velké zdroje znečišťování

| Znečišťující látka | Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] | Měrná výrobní emise3)[kg/t] | Vztažné podmínky | Poznámka | | Stávající zdroje | | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | | chlor | 6 2) | | C | - | | rtuť | | 0,002 | | - | | Nové zdroje | | | | | | chlor | 6 2) | | A | - | | rtuť | | 0,00001 | | |

Odkazy:

1) všechny druhy odpadních plynů obsahujících chlor je třeba odvést a zneškodnit ve vhodném zařízení k odstranění chloru

2) v odpadním plynu z elektrolýzy a katalytické oxidace

3) vztaženo na výrobní kapacitu chloru v celoročním průměru zjištěném z měsíčních průměrů

Znečišťující látka Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] Měrná výrobní emise [kg/t] Vztažné podmínky Poznámka
chlorovodík 25 0,05 1) C -

Odkazy:

1) zjištěná z měsíčního průměru na jednu tunu kyseliny chlorovodíkové (přepočteno na 36% kyselinu chlorovodíkovou)

| Znečišťující látka | Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] | Měrná výrobní emise4) | Vztažné podmínky | Poznámka | | Stávající zdroj | | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | | sulfan | 102) | 4 4) | C | 3) | | 2 5) | | | | | | 1,5 6) | | | | | | Nový zdroj | | | | | | sulfan | 102) | 4 4) | A | 3) | | 2 5) | | | | | | 0,5 7) | | | | |

Odkazy:

1) odpadní plyny z procesu obsahující sulfan je třeba spalovat

2) v odpadním plynu z dodatečného spalování

3) výrobní emise sloučenin síry (v přepočtu na elementární síru) je vyjádřená v procentech a vztažena na 1 tunu vyrobené síry

4) u zařízení s denní skutečnou výrobou do 20 t síry včetně

5) u zařízení s denní skutečnou výrobou vyšší než 20 t, až do 50 t síry včetně

6) u stávajících zařízení s denní skutečnou výrobou vyšší než 50 t síry

7) u nových zařízení s denní skutečnou výrobou vyšší než 50 t síry

Odpadní plyn z výroby kapalného oxidu siřičitého je třeba zavádět do zařízení na výrobu kyseliny sírové nebo jiného zpracovatelského či odsiřovacího zařízení a zneškodnit.

Znečišťující látka Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] Měrná výrobní emise [kg/t] Vztažné podmínky Poznámka
oxid síry nest. 2,2 1) C -

Odkazy:

1) v měsíčním průměru na 1 tunu vyrobené kyseliny sírové (přepočteno na 100% kyselinu sírovou)

Znečišťující látka Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] Měrná výrobní emise [kg/t] Vztažné podmínky Poznámka
amoniak nest. 0,2 1) C -

Odkazy:

1) v měsíčním průměru na 1 tunu vyrobeného bezvodého amoniaku

| Znečišťující látka | Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] | Měrná výrobní emise [kg/t] | Vztažné podmínky | Poznámka | | Stávající zdroje | | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | | NO2 | 4503) | 1,6 1) | A | - | | amoniak 2) | 300 | nest. | C | - | | Nové zdroje | | | | | | NO2 | 3503) | nest | A | - | | amoniak 2) | 300 | nest. | C | - |

Odkazy:

1) v měsíčním průměru na 1 tunu vyrobené kyseliny dusičné (přepočtené na 65% kyselinu dusičnou)

2) v případě použití selektivní redukce oxidů dusíku amoniakem

3) neplatí pro jednotky na úpravu koncentrace kyseliny dusičné

Kategorizace: zvláště velké zdroje podle zvláštního právního předpisu^5^), nebo velké nebo střední zdroje, u kterých je kategorie stanovena podle § 2 písm. d) nebo e) tohoto nařízení.

Uplatní se obecné emisní limity podle § 5 a případně § 6 tohoto nařízení.

Kategorie: zvláště velké zdroje znečišťování

Pro amoniak, oxidy a další sloučeniny dusíku, sloučeniny síry, sloučeniny fosforu, sloučeniny draslíku a TZL platí obecné emisní limity.

Kategorie: zvláště velké zdroje znečišťování

Hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek obsahujících látky těžko odbouratelné, lehce akumulovatelné nebo vysoce jedovaté (vyhláška č. 192/1988 Sb.) v odpadních plynech z výroby, rozemílání, míšení, balení či přečerpávání prostředků k ochraně rostlin před škůdci a plevely nebo k likvidaci škůdců a plevelů při hmotnostním toku 25 g/h a větším nesmí překročit hodnotu 5 mg/m^3.

Kategorie: zvláště velké zdroje znečišťování

Uplatní se obecné emisní limity postupem podle § 5.

Kategorie: zvláště velké zdroje znečišťování

U výroby oxidu titaničitého včetně navazujících procesů musí být v okolí zdroje prováděno reprezentativní nepřetržité ověřování imisních koncentrací TZL a dále SOx (sulfátového procesu) nebo chloru (chlorový proces).

Nakládání se zachycenými emisemi látek znečišťujících ovzduší se řídí podle zvláštního právního předpisu (zákon o odpadech).

| Znečišťující látka | Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] | Měrná výrobní emise [kg/t] | Vztažné podmínky | Poznámka | | Sulfátový proces2),3) | | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | | TZL | 50 | nest. | B | Zařízení9),10),11),12) a další hlavní výpusti | | SOx4),5) | 5004) | 105) | B | | | Znečišťující látka | Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] | Měrná výrobní emise [kg/t] | Vztažné podmínky | Poznámka | | Chlorový proces | | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | | TZL | 50 | nest. | B | | | Chlor | 5 6) | nest. | B | |

Odkazy jsou uvedeny v bodu 4.6.2.

Znečišťující látka Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] Měrná výrobní emise [kg/t] Vztažné podmínky Poznámka
TZL 150 nest. C 8)
50 12)
TZL 100 nest. C 13)
TZL 100 nest. C 14)
TZL 100 16) nest. C 15)
100 17) 19)
100 18)
50 12)

Odkazy:

1) výroba oxidu titaničitého

2) je třeba instalovat zařízení určená k předcházení emisí kapiček kyseliny sírové

3) pro účely bodu 4.6. této přílohy se pod označením SOX rozumí plynný oxid siřičitý a sírový včetně kapiček kyseliny sírové; zařízení na pražení solí vzniklých z upravovaných odpadů je třeba vybavit z důvodů snížení SOX nejlepší dostupnou technologií, která nevyžaduje nadměrné náklady

4) zařízení na koncentraci kyselého odpadu nesmějí vypouštět více než 500 mg/m^3 SOX v přepočtu na ekvivalent SO2

5) emise SOX vznikajících ve fázi rozkladu a kalcinace při výrobě oxidu titaničitého jsou omezeny na nejvýše přípustnou hodnotu 10 kg ekvivalentu SO2 na tunu vyrobeného oxidu titaničitého,

6) emisní limit denní průměrné koncentrace chloru; okamžitá maximální koncentrace je přípustná v úrovni maximálně 40 mg/m^3

7) imise tuhých znečišťujících látek a oxidu siřičitého nebo chloru se zjišťují kontinuálním měřením, kontrolu a vyhodnocování monitoringu provádí právnická osoba zřízená ministerstvem podle § 6 odst. 8 zákona

8) vedlejší výpusti výroby oxidu titaničitého

9) na výstupu ze sušárny

10) z mlýnského okruhu

11) z kalcinace

12) za látkovým filtrem při konečné úpravě produktu (mletí, třídění a balení)

13) u provozů výroby litoponu

14) u provozů výroby stálé běloby (blanc fix)

15) při výrobě železitých pigmentů

16) u dehydratačních pecí zelené skalice

17) u sušení zelené skalice v rotačních sušárnách

18) u sušení pigmentu v rotačních sušárnách

19) u kalcinace, kde je odtah zaveden do odlučovače jiné technologie, smí být kalcinace v provozu pouze za součinnosti tohoto odlučovacího zařízení

Při těžbě, dopravě, manipulaci a skladování ropy a zemního plynu je třeba využít všechna technicky dostupná opatření ke snížení úniků znečišťujících látek do ovzduší.

Plyny a páry z výrobních zařízení

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu:

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Kategorizace: střední zdroj

Uplatní se obecné emisní limity.

Veškeré kontrolované i nekontrolované úniky zemního plynu oznámí provozovatel zásobníku Registru emisí a zdrojů znečišťování ovzduší v příloze souhrnné provozní evidence, s udáním termínu a objemu úniku.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Provozovatelé zdrojů podle § 1 odst. 2 písm. b) tohoto nařízení postupují podle zvláštního právního předpisu^3^).

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Pro skladovací nádrže zdrojů o objemu do 1 000 m^3 nebo pro zdroje s ročním obratem do 10 000 m^3 platí tato opatření v přiměřeném rozsahu.

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Odpadní plyny, které se tvoří při běžném provozu, najíždění, odstavování a opravách technologických zařízení, a také odpadní plyny, které se tvoří při regeneraci katalyzátorů, je třeba odvádět k dodatečnému zpracování nebo spalování, případně je třeba využít jiné účinné opatření ke snížení emisí.

Ustanovení bodu a) se netýká zařízení pro řešení havarijních situací k tomuto účelu zvlášť konstruovaných, jako jsou pružinové pojistné ventily, pojistné membrány, vodní uzávěry nebo jiné systémy, jisticí zařízení nezávisle na obsluze, pokud by jejich zachycování, zpětné vracení a následné odstraňování zhoršilo podmínky bezpečnosti práce.

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2R [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | 1 700 | 700 | nest. | nest. | 17 | A |

Kategorie: střední zdroje znečišťování

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Platí obecný emisní limit pro těkavé organické látky.

Kategorie: zvláště velké zdroje znečišťování

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci skládkových plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Kategorie: střední zdroje znečišťování

Platí pro zařízení určená pro průmyslové kompostování.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci odpadních plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Kategorie: zvláště velký zdroj znečišťování

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] | Měrná výrobní | Vztažné podmínky | Pozn. | | | | | znečišťující látka | zjišťovaná v odpadním plynu | emise [g/t] | | | | | | | vypouštěném do ovzduší | za zařízením na sniž. emisí | ze sušáren | | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | SO2 | - | - | - | 2 000 1) | C | 2) | | Sloučeniny síry vyjádř. jako síra | - | - | - | 3503) | C | 4) |

Odkazy:

1) včetně emisí ze spalování sulfitových výluhů na jednotku vyrobené absolutně suché vařákové buničiny

2) při sulfitovém způsobu výroby

3) při centrální likvidaci zapáchajících látek, na jednotku vyrobené absolutně suché vařákové buničiny

4) u sulfátového způsobu výroby

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Při výrobě buničiny je třeba využít všechna dostupná technická řešení ke snižování nebo likvidaci zapáchajících látek z jednotlivých zdrojů emisí (například varna, odparka, vyvařovací kolona) a provést místní nebo centrální odsávání odpadních plynů do zařízení pro snižování emisí.

Kategorie: zvláště velký zdroj znečišťování

Uplatní se obecné emisní limity podle § 5.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci odpadních plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Kategorie: zvláště velký zdroj znečišťování

Uplatní se obecné emisní limity podle § 5 nařízení.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci odpadních plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Kategorie: zvláště velký zdroj znečišťování

Uplatní se obecné emisní limity podle § 5 nařízení.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci odpadních plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Kategorie: nový zvláště velký zdroj znečišťování

Uplatní se obecné emisní limity podle § 5.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci odpadních plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Kategorie: nový zvláště velký zdroj

Uplatní se obecné emisní limity.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci odpadních plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Uplatňuje se § 5 odst. 8 zákona a obecný emisní limit pro amoniak.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Kategorie, emisní limity a další podmínky provozování zdrojů podle tohoto bodu upravuje příloha č. 2 k tomuto nařízení.

Kategorie: zvláště velký zdroj

Emise VOC z tepelných procesů při výrobě uhlíkatých materiálů je třeba podle technických možností a s přihlédnutím na přiměřenost nákladů omezovat (například odsávat a zneškodňovat).

Znečišťující látka Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] Měrná výrobní emise [kg/t] Vztažné podmínky Poznámka
TZL 50 nest. C
VOC 100 nest. C 2)
VOC 50 nest. C 3)
VOC 200 2) nest. C 4)
VOC 50 2) nest. C 5)

Odkazy:

1) pro benzo(a)pyren a další karcinogenní látky platí obecné emisní limity

2) z formovacích a mísicích zařízení, v nichž se zpracovávají smola, dehet nebo jiná kapalná pojiva při zvýšené teplotě

3) z jednotlivých komorových pecí, spojených komorových a tunelových pecí

4) z kruhových pecí pro grafitové elektrody, uhlíkové elektrody a uhlíkové cihly

5) z impregnačních zařízení, v nichž se používají impregnační prostředky na bázi dehtu

Kategorie: střední zdroj znečišťování

Zařízení určená pro spalování mrtvých lidských těl, orgánů a ostatků.

Platí i pro veterinární spalovny v případě výhradního spalování těl zvířat a živočišných zbytků.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

| Limitní hmotnostní koncentrace v [mg/m3] pro | O2K [%] | Vztažné podmínky | | | | | | TZL | SO2 | NO2 | CO | jiné | | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | 50 | nest. | 350 | 100 | 15 1) | 17 | A | | 30 2) | | | | | | |

Odkazy:

1) VOC

2) plynné sloučeniny chloru a fluoru vyjádřené jako součet chlorovodíku a fluorovodíku

Požadavky na konstrukci, vybavení nebo provozování technologického procesu

Ve spalovacím prostoru za posledním přívodem vzduchu je třeba udržovat takovou teplotu, která zajišťuje termickou a oxidační destrukci všech odcházejících nebezpečných látek (nejméně 850 °C) s dobou setrvání spalin nejméně 1 s.

Při použití topných olejů musí být spalován olej podle zvláštního právního předpisu^9)

Kategorie: střední zdroj znečišťování

Zařízení na sběr a zpracování zvířecích těl a výrobu krmiv nebo technických tuků z vedlejších produktů porážky, například kostí, chlupů, peří, paroží, drápů, krve apod., která nespadají pod bod 6.5.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Při termické likvidaci odpadních plynů je třeba dodržet zásady uvedené v bodu 0.3. této přílohy.

Kategorie: střední zdroj znečišťování

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Průmyslové zpracování dřeva (například pily, výroby nábytku, dřevěných konstrukčních desek včetně dřevotřískových desek apod.) mimo pilařské provozy v tzv. manipulačních či expedičních skladech (krácení kmenů).

Znečišťující látka Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] Měrná výrobní emise [kg/t] Vztažné podmínky Poznámka
TZL 50 1) nest. C 3)
10 2) 4), 5)

Odkazy:

1) při všech technologických operacích, mimo broušení

2) při broušení ve výrobě dýh a překližek, ve výrobě desek a nábytku

3) emisní limity VOC při výrobě dýh a překližek, výrobě desek a nábytku se stanoví individuálně s přihlédnutím k provozním podmínkám

4) emisní limity VOC při sušení třísek a pilin se stanoví individuálně s přihlédnutím k provozním podmínkám s tím, že je třeba realizovat veškerá dostupná opatření k jejich co nejvyššímu omezení

5) teplota při sušení třísek a pilin musí být omezena tak, aby nedocházelo k jejich doutnání.

Kategorie: střední zdroje znečišťování

Zařízení s projektovanou kapacitou pro 500 a více ekvivalentních obyvatel nebo zařízení určená pro provoz technologií produkujících odpadní vody,^10) nepřevoditelných na ekvivalentní obyvatele, v množství větším než 50 m^3/den.

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Platí pro stávající i nové zdroje.

Kategorie: střední zdroje znečišťování

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Kategorie: střední zdroj znečišťování

Pro emise CO platí obecný emisní limit

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Kategorie zdroje znečišťování:

střední zdroj: zařízení s projektovaným ročním výkonem 1 až 5 tun uhlovodíků

velký zdroj: zařízení s projektovaným ročním výkonem vyšším než 5 tun uhlovodíků

Znečišťující látka Limitní hmotnostní koncentrace [mg/m3] Měrná výrobní emise [kg/t] Vztažné podmínky Poznámka
VOC 50 nest. C

Platí obecné emisní limity pro pachové látky.

Příloha č. 2 k nařízení vlády č. 353/2002 Sb.

Kategorie zemědělských zdrojů znečišťování, emisní limity, emisní faktory, plány zavedení zásad správné zemědělské praxe u zdrojů znečišťování ovzduší a určení referenčních a snižujících technologií chovu hospodářských zvířat

Vysvětlivky platné pro celý bod 1 této přílohy:

1) Není-li údaj o projektované kapacitě k dispozici, nahradí se údajem vypočteným z prostoru ustájení s použitím měrného prostoru pro jedno zvíře stanoveného zvláštním právním předpisem.

2) Je-li údaj o projektované kapacitě v rozporu s platnými právními předpisy, nahradí se údajem vypočteným z prostoru ustájení s použitím měrného prostoru pro jedno zvíře stanoveného zvláštním právním předpisem.

3) Míněno ustájení dospělých jedinců s výjimkou chovů podle bodu 1.2. této přílohy.

4) Chovy s nižší projektovanou kapacitou ustájení zvířat jsou malé vybrané zdroje znečišťování.

Kategorie těchto chovů se určuje podle bodu 1.3, přičemž za počty kusů skotu se dosadí kusy přepočtených zvířecích (dobytčích) jednotek podle výpočtu. Za dobytčí jednotku (dále jen DJ) se považuje dojnice o hmotnosti 500 kg. Jedna DJ představuje emisní hodnotu 25 kg NH3 za rok.

Provozovatel zdroje podle bodu 1 této přílohy ověřuje dodržování stanovených emisních limitů a dalších podmínek provozování stanovených v bodu 2 a měří emise, pokud nezpracuje pro svůj zdroj plán na zavedení zásad správné zemědělské praxe u zdroje znečišťování ovzduší (dále jen „plán“), nepředloží tento plán ke schválení krajskému úřadu podle § 5 odst. 8 zákona a schválený plán dále důsledně neplní.

(kgNH3.zvíře^-1.rok^-1)

Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.

Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla. e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)