Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 61/2003 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech, ve znění nařízení vlády č. 229/2007 Sb

Typ Cistnov
Publikace 2011-02-17
Naposledy aktualizováno 2011-03-04
Stav Platný
Zdroj e-Sbírka
článků Not indexed
Historie novel JSON API

Čl. I

Nařízení vlády č. 61/2003 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech, ve znění nařízení vlády č. 229/2007 Sb., se mění takto:

^1) Směrnice Rady 75/440/EHS ze dne 16. června 1975 o požadované jakosti povrchových vod určených v členských státech k odběru pitné vody. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/7/ES ze dne 15. února 2006 o řízení jakosti vod ke koupání a o zrušení směrnice 76/160/EHS. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/11/ES ze dne 15. února 2006 o znečišťování některými nebezpečnými látkami vypouštěnými do vodního prostředí. Směrnice Rady 78/659/EHS ze dne 18. července 1978 o jakosti sladkých vod vyžadujících ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb. Směrnice Rady 79/869/EHS ze dne 9. října 1979 o metodách stanovení a četnosti vzorkování a rozborů povrchových vod určených ve členských státech k odběru pitné vody. Směrnice Rady 82/176/EHS ze dne 22. března 1982 o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění rtuti z průmyslového odvětví elektrolýzy a alkalických hydroxidů. Směrnice Rady 83/513/EHS ze dne 26. září 1983 o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění kadmia. Směrnice Rady 84/156/EHS ze dne 8. března 1984 o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění rtuti z odvětví jiných než je elektrolýza alkalických hydroxidů. Směrnice Rady 84/491/EHS ze dne 9. října 1984 o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění hexachlorcyklohexanu. Směrnice Rady 86/280/EHS ze dne 12. června 1986 o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění některých nebezpečných látek uvedených v seznamu I přílohy směrnice 76/464/EHS. Směrnice Rady 88/347/EHS ze dne 16. června 1988, kterou se mění příloha II směrnice 86/280/EHS o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění některých nebezpečných látek uvedených v seznamu I přílohy směrnice 76/464/EHS. Směrnice Rady 90/415/EHS ze dne 27. července 1990, kterou se mění příloha II směrnice 86/280/EHS o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění některých nebezpečných látek uvedených v seznamu I přílohy směrnice 76/464/EHS. Směrnice Rady 91/271/EHS ze dne 21. května 1991 o čištění městských odpadních vod. Směrnice Komise 98/15/ES ze dne 27. února 1998, kterou se mění směrnice Rady 91/271/EHS s ohledem na určité požadavky stanovené v příloze I uvedené směrnice. Směrnice Rady 98/83/ES ze dne 3. listopadu 1998 o jakosti vody určené k lidské spotřebě. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000 stanovující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/105/ES ze dne 16. prosince 2008 o normách environmentální kvality v oblasti vodní politiky, změně a následném zrušení směrnic Rady 82/176/EHS, 83/513/EHS, 84/156/EHS, 84/491/EHS a 86/280/EHS a změně směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES.“.

^3) § 2 písm. e) zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), ve znění zákona č. 222/2009 Sb. a zákona č. 25/2008 Sb.“.

^9) Sdělení Českého statistického úřadu č. 244/2007 Sb., o zavedení Klasifikace ekonomických činností (CZ-NACE).“.

„§ 4

(1) Nejlepší dostupné technologie v oblasti zneškodňování městských odpadních vod a podmínky jejich použití jsou uvedeny v příloze č. 7 k tomuto nařízení.

(2) Při stanovení způsobu a podmínek pro vypouštění důlních vod do vod povrchových postupuje vodoprávní úřad podle odstavce 1 přiměřeně.“.

„(2) Vodoprávní úřad stanoví v povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových emisní limity kombinovaným přístupem maximálně do výše emisních standardů uvedených v příloze č. 1 k tomuto nařízení. Zároveň je vodoprávní úřad vázán ukazateli vyjadřujícími stav vody ve vodním toku, normami environmentální kvality uvedenými v příloze č. 2 a 3 k tomuto nařízení a hodnocením výhledového stavu^10). Ovlivňují-li vypouštěné odpadní vody úsek lososových nebo kaprových vod, vodárenské nádrže nebo jiné zdroje povrchových vod, které jsou využívány nebo se předpokládá jejich využití jako zdroje pitné vody, nebo úsek povrchových vod využívaných ke koupání osob, použije vodoprávní úřad pro výpočet emisních limitů požadavky na užívání vod uvedené v tabulce 1a v příloze č. 3 k tomuto nařízení. V případě, že kombinovaným přístupem vypočtené emisní limity nemohou být dosaženy ani za použití nejlepších dostupných technologií v oblasti zneškodňování odpadních vod a z důvodu místních přírodních podmínek, stanoví vodoprávní úřad emisní limity ve výši nejpřísnějších limitů, kterých lze použitím nejlepší dostupné technologie v oblasti zneškodňování odpadních vod nebo v místních přírodních podmínkách dosáhnout.

^10) § 6 vyhlášky č. 431/2001 Sb., o obsahu vodní bilance, způsobu jejího sestavení a o údajích pro vodní bilanci, ve znění pozdějších předpisů.“.

„(11) Seznam prioritních látek a prioritních nebezpečných látek je stanoven v příloze č. 6 k tomuto nařízení.“.

„Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 61/2003 Sb.

Emisní standardy ukazatelů přípustného znečištění odpadních vod

A.

Městské odpadní vody

(hodnoty pro citlivé oblasti a ostatní povrchové vody)

Tabulka 1a: Emisní standardy: přípustné hodnoty (p)^3), maximální hodnoty (m)^4) a hodnoty průměru^5) koncentrace ukazatelů znečištění vypouštěných odpadních vod v mg/l

| Kategorie ČOV (EO)1) 7) | CHSKCr | BSK5 | NL | N-NH4+ | Ncelk2),8),9) | Pcelk.9) | | | | | | | | p3) | m4) | p3) | m4) | p3) | m4) | průměr5) | m4),6) | průměr5) | m4),6) | průměr5) | m4) | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | < 500 11) | 150 | 220 | 40 | 80 | 50 | 80 | - | - | - | - | - | - | | 500 - 2 000 | 125 | 180 | 30 | 60 | 40 | 70 | 20 | 40 | - | - | - | - | | 2 001 - 10 000 | 120 | 170 | 25 | 50 | 30 | 60 | 15 | 30 | - | - | 3 10 9) | 810 9) | | 10 001 - 100 000 | 90 | 130 | 20 | 40 | 25 | 50 | - | - | 15 | 30 | 2 | 6 | | > 100 000 | 75 | 125 | 15 | 30 | 20 | 40 | - | - | 10 | 20 | 1 | 3 |

1) Rozumí se kategorie čistírny odpadních vod vyjádřená v počtu ekvivalentních obyvatel. Ekvivalentní obyvatel (EO) je definovaný produkcí znečištění 60 g BSK5 za den. Počet ekvivalentních obyvatel se pro účel zařazení čistírny odpadních vod do velikostní kategorie vypočítává z maximálního průměrného týdenního zatížení na přítoku do čistírny odpadních vod během roku s výjimkou neobvyklých situací, přívalových dešťů a povodní.

U kategorií ČOV pod 2000 EO lze použít pro účel zařazení čistírny do velikostní kategorie (v tabulce 1a nebo 1b v příloze č. 1 a v tabulce 1 v příloze č. 4 k tomuto nařízení) výpočet z bilance v ukazateli BSK5 v kg za kalendářní rok na přítoku do čistírny vydělený koeficientem 18,7.

U nových ČOV se pro zařazení do velikostní kategorie v prvním roce po výstavbě (zkušební provoz) použije návrhový parametr v zatížení BSK5. Po prvotním provedení kategorizace je v případě změny zatížení další kategorizace prováděna až s ukončením platnosti povolení k vypouštění odpadních vod.

2) Celkový dusík je ukazatel, který zahrnuje všechny formy dusíku.

3) Uváděné přípustné koncentrace „p“ nejsou aritmetické průměry za kalendářní rok a mohou být překročeny v povolené míře podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení. Vodoprávní úřad stanoví typ vzorku A nebo B nebo C podle poznámky 3) k tabulce 1 v příloze č. 4 k tomuto nařízení.

4) Uváděné maximální koncentrace „m“ jsou nepřekročitelné. Vodoprávní úřad stanoví typ vzorku uvedený v tabulce 1 přílohy č. 4 k tomuto nařízení v souladu se stanovením hodnoty „p“.

5) Uváděné hodnoty jsou aritmetické průměry koncentrací za kalendářní rok a nesmí být překročeny. Počet vzorků odpovídá ročnímu počtu vzorků stanovenému vodoprávním úřadem. Vodoprávní úřad stanoví typ vzorku A nebo B nebo C podle poznámky 3) k tabulce 1 v příloze č. 4 k tomuto nařízení.

6) Hodnota platí pro období, ve kterém je teplota odpadní vody na odtoku z biologického stupně vyšší než 12°C. Teplota odpadní vody se pro tento účel považuje za vyšší než 12°C, pokud z pěti měření provedených v průběhu dne byla tři měření vyšší než 12°C.

7) Rozbory odtoků z biologických dočišťovacích nádrží, u nichž kolaudační rozhodnutí nabylo právní moci do dne účinnosti tohoto nařízení, se provádějí ve filtrovaných vzorcích, koncentrace celkových nerozpuštěných látek však nesmí přesáhnout hodnotu 100 mg/l.

8) Požadavky na dusík je možno kontrolovat pomocí denních průměrů, jestliže se prokáže, že je takto zajištěna stejná úroveň ochrany vod. V tomto případě denní průměr nesmí přesáhnout 20 mg/l celkového dusíku pro všechny vzorky, jestliže teplota na odtoku biologického stupně čistírny odpadních vod je vyšší nebo rovná 12°C. Zohlednění požadavků na funkci biologického odstranění dusíku a plnění limitů při teplotách na odtoku nižších než 12°C může být nahrazeno zohledněním pro časově určené zimní období podle oblastních klimatických podmínek, které stanoví vodoprávní úřad u tohoto ukazatele znečištění.

9) Tento emisní limit stanoví vodoprávní úřad pro čistírnu odpadních vod vybavenou technologickým stupněm pro odstraňování fosforu. U ostatních čistíren odpadních vod stanoví tento limit v případě, že to tak vyplyne ze stanovení emisních limitů kombinovaným přístupem.

Tabulka 1b: Emisní standardy: přípustná minimální účinnost čištění vypouštěných odpadních vod (minimální procento úbytku) ^1), ^2) v procentech

Kategorie ČOV (EO) CHSKCr BSK5 N-NH4+ Ncelk3) Pcelk
< 500 70 80 - - -
500 - 2 000 70 80 50 - -
2 001 - 10 000 75 85 60 - 705)
10 001 - 100 000 75 85 - 70 80
> 100 000 75 85 - 70 80

1) Účinnost čištění vztažená k zátěži na přítoku do čistírny odpadních vod.

2) Přípustná účinnost čištění může být v povoleném počtu jednotlivých stanovení nedosahována podle hodnot v příloze č. 5 k tomuto nařízení. Pro stanovení hodnot minimální účinnosti čištění použije vodoprávní úřad typ vzorku A nebo B nebo C podle poznámky 3) k tabulce 1 v příloze č. 4 k tomuto nařízení.

3) Celkový dusík je ukazatel, který zahrnuje všechny formy dusíku.

Tabulka 1c: Minimální přípustná účinnost čištění stanovená při certifikaci domovní čistírny odpadních vod v procentech^1)(tato tabulka se vztahuje na vodní díla ohlašovaná podle § 15a zákona)

Třída DČOV CHSKCr BSK5 NL N-NH4+ Pcelk
I 70 80 90 - -
II 75 85 90 75 -
III 75 85 95 80 80

Účinnost čištění stanovená při certifikaci domovní čistírny odpadních vod dle nařízení vlády č. 190/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na stavební výrobky označované CE, ve znění pozdějších předpisů a dle ČSN EN 12566-3 Malé čistírny odpadních vod do 50 ekvivalentních obyvatel - Část 3: Balené a/nebo na místě montované domovní čistírny odpadních vod.

Třída I - DČOV určené pro obvyklé vypouštění do vod povrchových. S DČOV třídy I se uvažuje jako s obvyklým řešením pro většinu lokalit, ve kterých se využití DČOV předpokládá, a to zejména tam, kde se prokáže, že použitím zařízení této třídy nebudou překročeny normy environmentální kvality uvedené v příloze č. 3 k tomuto nařízení. Příslušným certifikátem dle ČSN EN 12566-3 je doložena požadovaná úroveň odstranění uhlíkatého znečištění.

Třída II - DČOV, u nichž je vyšší účinnost odstranění uhlíkatého znečištění a stabilní nitrifikace nutná vzhledem ke zvýšené ochraně recipientu, zejména tam, kde zvýšený obsah amoniaku může působit toxicky na vodní ekosystémy a tam, kde malá vodnatost toku nezaručuje dosažení norem environmentální kvality a požadavků na užívání vod uvedených v příloze č. 3 k tomuto nařízení. DČOV musí garantovat při navrhovaném zatížení dostatečné aerobní stáří kalu tj. větší objem aktivace ve srovnání s třídou I nebo jiný konstrukční prvek zaručující zvýšení koncentrace vhodných mikroorganismů v systému např. nosič biomasy apod.

Třída III - DČOV, u nichž je vyšší účinnost nitrifikace a odstranění fosforu nutné z důvodu vypouštění do vod povrchových s přísnějšími požadavky z důvodu užívání vod pro vodárenské účely apod. Jedná se nejčastěji o DČOV třídy II, doplněné např. membránovou filtrací nebo jiným dalším stupněm čištění - chemickým srážením, filtrací (pískový filtr, zemní filtr), sorpcí apod. Tyto DČOV musí být vybaveny odděleným prostorem pro akumulaci kalu.

V případě, že vyčištěná voda vypouštěná z DČOV bude znovu využívána (sprchování, mytí, zalévání) nebo bude vypouštěna do vod ke koupání, musí být taková DČOV vybavena i hygienickým zabezpečením (membránová filtrace, UV apod.).

B.

Průmyslové odpadní vody

Tabulka 2: Emisní standardy: přípustné hodnoty znečištění pro odpadní vody vypouštěné z vybraných průmyslových a zemědělských odvětví

CZ-NACE Průmyslový obor/ukazatel Jednotka Přípustné hodnoty „p“ a)
01.00 Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti
01.46 Chov prasat
CHSKCr mg/l 500
BSK5 mg/l 100
NL mg/l 140
N-NH4+ mg/l 60
N-NH4+ (Z) mg/l 400
Ncelk. mg/l 250
Ncelk. (Z) mg/l 500
01.47 Chov drůbeže
CHSKCr mg/l 200
BSK5 mg/l 50
NL mg/l 80
N-NH4+ mg/l 20
N-NH4+ (Z) mg/l 36
Ncelk. mg/l 40
Ncelk. (Z) mg/l 80
Pcelk. mg/l 10
05.00 Těžba a úprava černého a hnědého uhlí
05.10 Těžba a úprava černého uhlí
pH - 6-9
NL mg/l 40
PAU mg/l 0,01
Železo mg/l 3
Mangan mg/l 1
05.20 Těžba a úprava hnědého uhlí a lignitu
pH - 6-9
NL mg/l 40
PAU mg/l 0,01
Železo mg/l 3
Mangan mg/l 1
07.00 Těžba a úprava rud
7.10 Těžba a úprava železných a ostatních neželezných rud 1)
7.29 pH - 6-9
NL mg/l 40
C10 - C40 mg/l 3
Arsen mg/l 0,5
Měď mg/l 1
Olovo mg/l 0,5
Zinek mg/l 3
Železo mg/l 5
07.21 Těžba a úprava uranových a thoriových rud
pH - 6-9
NL mg/l 30
08.00 Ostatní těžba a dobývání
8.11 Dobývání kamene pro výtvarné nebo stavební účely, vápence, sádrovce, křídy a břidlice
NL mg/l 40
C10 - C40 mg/l 3
10.00 Výroba potravinářských výrobků
10.1 Zpracování a konzervování masa a výroba masných výrobků
CHSKCr mg/l 200
BSK5 mg/l 50
NL mg/l 80
N-NH4+ mg/l 20
N-NH4+ (Z) mg/l 36
Ncelk. mg/l 30
Ncelk. (Z) mg/l 50
Pcelk. mg/l 10
Tuky a oleje dle ČSN 75 7509 mg/l 10
10.2 Zpracování a konzervování ryb, korýšů a měkkýšů
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 250
BSK5 mg/l 50
N-NH4+ mg/l 10
Ncelk. mg/l 25
Pcelk. mg/l 2
Tuky a oleje dle ČSN 75 7509 mg/l 10
10.3 Zpracování a konzervování ovoce a zeleniny
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 200
BSK5 mg/l 50
NL mg/l 40
N-NH4+ mg/l 20
N-NH4+ (Z) mg/l 36
Ncelk. mg/l 30
Ncelk. (Z) mg/l 50
Pcelk. mg/l 10
Tuky a oleje dle ČSN 75 7509 mg/l 10
10.4 Výroba rostlinných a živočišných olejů a tuků
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 250
BSK5 mg/l 50
NL mg/l 40
Tuky a oleje dle ČSN 75 7509 mg/l 10
10.5 Výroba mléčných výrobků
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 120
BSK5 mg/l 30
NL mg/l 50
N-NH4+ mg/l 10
N-NH4+ (Z) mg/l 18
Ncelk. mg/l 30
Ncelk. (Z) mg/l 50
Pcelk. mg/l 5
Tuky a oleje dle ČSN 75 7509 mg/l 10
AOX mg/l 0,5
10.62 Výroba škrobárenských výrobků
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 200
BSK5 mg/l 50
NL mg/l 80
N-NH4+ mg/l 20
N-NH4+ (Z) mg/l 36
Ncelk. mg/l 30
Ncelk. (Z) mg/l 50
Pcelk. mg/l 10
10.81 Výroba cukru (přírodního)
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 160
BSK5 mg/l 40
NL mg/l 80
N-NH4+ mg/l 10
N-NH4+ (Z) mg/l 20
Ncelk. mg/l 20
Ncelk. (Z) mg/l 35
Pcelk. mg/l 10
10.89 Výroba droždí
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ-NACE 10.62 (Výroba škrobárenských výrobků)
10.91 10.92 Výroba průmyslových krmiv
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 250
BSK5 mg/l 100
Pcelk. mg/l 10
11.00 Výroba nápojů
11.05 11.06 Výroba piva a sladu
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 130
BSK5 mg/l 40
NL mg/l 40
N-NH4+ mg/l 10
N-NH4+ (Z) mg/l 18
Ncelk. mg/l 20
Ncelk. (Z) mg/l 34
Pcelk. mg/l 5
AOX mg/l 0,5
11.07 Stáčení minerální a pitné vody do lahví a výroba nealkoholických nápojů
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 110
BSK5 mg/l 25
Pcelk. mg/l 2
13.00 Výroba textilií
13.1 13.2 13.3 13.9 Úprava a spřádání textilních vláken a příze, tkaní, úprava a výroba textilií2)
NL mg/l 40
CHSKCr mg/l 300
BSK5 mg/l 50
C10 - C40 mg/l 5
RAS mg/l 2000
Chrom (VI) mg/l 0,3
Chrom mg/l 0,5
Měď mg/l 0,5
Nikl mg/l 0,5
Zinek mg/l 3
Železo mg/l 3
AOX mg/l 5
15.00 Výroba usní a souvisejících výrobků
15.11 Činění a úprava usní (vyčiněných kůží); zpracování a barvení kožešin
Koželužny s chromčiněním:
CHSKCr mg/l 500
CHSKCr % 80
BSK5 mg/l 50
NL mg/l 40
RAS mg/l 5000
N-NH4+ mg/l 80
N-NH4+ (Z) mg/l 150
Ncelk. mg/l 100
Ncelk. (Z) mg/l 175
Sulfidy mg/l 1,5
Chrom mg/l 1
Koželužny s jiným způsobem činění (třísločinění, aldehydické činění):
CHSKCr mg/l 1000
CHSKCr % 70
BSK5 mg/l 100
NL mg/l 40
RAS mg/l 5000
N-NH4+ mg/l 100
N-NH4+ (Z) mg/l 175
Ncelk. mg/l 120
Ncelk. (Z) mg/l 200
Sulfidy mg/l 2
16.00 Zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, kromě nábytku
16.1 16.2 Zpracování dřeva, výroba dřevařských, korkových, proutěných a slaměných výrobků kromě nábytku 3
C10 - C40 mg/l 3
PAU mg/l 0,01
17.00 Výroba papíru a výrobků z papíru
17.11 Výroba vlákniny
Výroba sulfitové buničiny:
CHSKCr mg/l 400
CHSKCr kg/t 70
BSK5 mg/l 40
BSK5 kg/t 20
NL mg/l 60
AOX mg/l 1
Výroba sulfátové buničiny:
CHSKCr mg/l 300
CHSKCr kg/t 60
BSK5 mg/l 30
BSK5 kg/t 5
NL mg/l 40
AOX mg/l 1
Bělení buničiny sloučeninami chloru:
AOX mg/l 5
Bezchlorové bělení buničiny:
AOX mg/l 1
17.12 Výroba papíru a lepenky 4)
CHSKCr mg/l 200
BSK5 mg/l 40
NL mg/l 40
AOX mg/l 5
AOX kg/t 0,5
19.00 Výroba koksu a rafinovaných ropných produktů
19.1 Výroba koksárenských produktů
pH - 6-9
NL mg/l 40
CHSKCr mg/l 200
N-NH4+ mg/l 30
Fenoly mg/l 1
Kyanidy celkové mg/l 1
PAU mg/l 0,01
19.2 Výroba rafinovaných ropných produktů
CHSKCr mg/l 250
BSK5 mg/l 50
NL mg/l 50
N-NH4+ mg/l 20
N-NH4+ (Z) mg/l 40
C10 - C40 mg/l 5
PAU mg/l 0,01
20.00 Výroba chemických látek a chemických přípravků
20.12 Výroba barviv a pigmentů 5)
pH - 6-9
CHSKCr mg/l 40
BSK5 mg/l 15
RL mg/l 4000
RAS mg/l 3500
NL mg/l 30
N-NH4+ mg/l 4
Fluoridy mg/l 9
Sírany mg/l 3000
Železo mg/l 8
Výroba organických barviv:
BSK5 % 40
CHSKCr % 80
RAS kg/t 1250
20.13 Výroba jiných základních anorganických chemických látek
Výroba oxidu titaničitého sulfátovým procesem:
pH - 7-10
NL mg/l 30
Železo mg/l 8
Sírany kg/t 800
Výroba sloučenin síry (mimo kyseliny sírové):
RAS kg/t 150
Amalgamová elektrolýza: 6)
RAS kg/t Cl2 100
20.14 Výroba jiných základních organických chemických látek7)
Organické syntézy:
CHSKCr mg/l 500
BSK5 mg/l 80
RAS mg/l 1000
Výroba epichlorhydrinu:
CHSKCr kg/t 60
RAS kg/t 1800
AOX kg/t 0,5
Výroba ethylalkoholu kvašením:
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ-NACE 10.62 (Výroba škrobárenských výrobků)
20.15 Výroba hnojiv a dusíkatých sloučenin
Výroba hnojiv (kromě draselných): 8)
RAS mg/l 1500
RAS kg/t 85
N-NH4+ mg/l 30
N-NO3- mg/l 50
Pcelk. mg/l 10
Fluoridy mg/l 20
20.16 Výroba plastů v primárních formách
Výroba organických pryskyřic:
CHSKCr % 65
BSK5 % 90
RAS kg/t 170
20.3 Výroba nátěrových barev, laků a jiných nátěrových materiálů, tiskařských barev a tmelů
CHSKCr mg/l 200
BSK5 mg/l 30
20.4 Výroba mýdel a detergentů, čisticích a leštících prostředků, parfémů a toaletních přípravků
CHSKCr mg/l 250
BSK5 mg/l 50
Tenzidy aniontové mg/l 10
Pcelk. mg/l 3
20.52 20.59 Výroba klihů a želatiny
pH - 6-8,5
CHSKCr mg/l 250
BSK5 mg/l 50
N-NH4+ mg/l 10
Ncelk. mg/l 30
Pcelk. mg/l 3
Tuky a oleje dle ČSN 75 7509 mg/l 10
20.6 Výroba syntetických vláken (polyamidových, polyesterových, viskózových)
CHSKCr mg/l 300
BSK5 mg/l 60
21.00 Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků
21.1 21.2 Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků
CHSKCr mg/l 250
BSK5 mg/l 40
RAS kg/t 350
AOX mg/l 0,5
PAU mg/l 0,01
23.00 Výroba ostatních nekovových minerálních výrobků
23.1 Výroba skla a skleněných výrobků
CHSKCr mg/l 150
NL mg/l 40
Fluoridy mg/l 16
Arsen mg/l 1,5
Olovo mg/l 1
Baryum mg/l 5
23.2 Výroba žáruvzdorných výrobků
CHSKCr mg/l 150
NL mg/l 40
23.31 23.4 Výroba keramických obkládaček a dlaždic a výroba ostatních porcelánových a keramických výrobků (kromě výrobků pro stavební účely)
CHSKCr mg/l 150
NL mg/l 40
23.99 Výroba ostatních nekovových minerálních výrobků j. n.
Výroba termomechanických vláken:
CHSKCr mg/l 250
CHSKCr kg/t 50
BSK5 mg/l 40
BSK5 kg/t 15
NL mg/l 50
Výroba chemitermomechanických vláken:
CHSKCr mg/l 500
CHSKCr kg/t 100
BSK5 mg/l 50
BSK5 kg/t 20
NL mg/l 60
24.00 Výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství
24.1 Výroba surového železa, oceli a feroslitin, plochých výrobků (kromě pásky za studena), tváření výrobků za tepla 9)
pH - 6-9
NL mg/l 40
C10 - C40 mg/l 3
Mangan mg/l 1
Železo mg/l 3
24.2 Výroba ocelových trub, trubek, dutých profilů a souvisejících potrubních tvarovek
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ-NACE 24.1 (Výroba železa, oceli, feroslitin a plochých výrobků, tváření výrobků za tepla)
24.3 Jiné hutní zpracování železa a oceli
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ-NACE 24.1 (Výroba železa, oceli, feroslitin a plochých výrobků, tváření výrobků za tepla)
24.4 Výroba a hutní zpracování drahých a neželezných kovů 10)
pH - 6-9
NL mg/l 30
C10 - C40 mg/l 3
AOX mg/l 2
Hliník mg/l 3
Chrom mg/l 0,5
Měď mg/l 0,5
Nikl mg/l 0,5
Olovo mg/l 0,5
Zinek mg/l 2
Výroba kryolitu:
RAS mg/l 150
24.51 Výroba odlitků z litiny
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ-NACE 24.1 (Výroba železa, oceli, feroslitin a plochých výrobků, tváření výrobků za tepla)
24.52 Výroba odlitků z oceli
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ-NACE 24.1 (Výroba železa, oceli, feroslitin a plochých výrobků, tváření výrobků za tepla)
24.53 Výroba odlitků z lehkých neželezných kovů
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ NACE 24.4 (Výroba a hutní zpracování drahých a neželezných kovů)
24.54 Výroba odlitků z ostatních neželezných kovů
ukazatele a přípustné hodnoty podle CZ NACE 24.4 (Výroba a hutní zpracování drahých a neželezných kovů)
25.00 Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení
25.61 Povrchová úprava a zušlechťování kovů
Povrchová úprava kovů včetně plastů: 11)
pH - 6-9
CHSKCr mg/l 300
NL mg/l 30
N-NO2- mg/l 5
Pcelk. mg/l 3
C10 - C 40 mg/l 2
AOX mg/l 2
Fluoridy mg/l 20
Sulfidy mg/l 1
Kyanidy celkové mg/l 1
Kyanidy snadno uvolnitelné mg/l 0,1
Celkový zbytkový chlor
Arsen mg/l 0,5
Cín mg/l 2
Kobalt mg/l 1
Hliník mg/l 2
Chrom mg/l 0,5
Chrom (VI) mg/l 0,1
Měď mg/l 0,5
Molybden mg/l 1
Nikl mg/l 0,8
Olovo mg/l 0,5
Rtuť mg/l 0,05
Selen mg/l 0,1
Stříbro mg/l 0,1
Zinek mg/l 2
Železo mg/l 2
Tepelná úprava kovů:
pH - 6-9
NL mg/l 30
N-NO2- mg/l 5
Pcelk. mg/l 3
C10 - C40 mg/l 2
Kyanidy celkové mg/l 1
Kyanidy snadno uvolnitelné mg/l 0,1
Celkový zbytkový chlor
Baryum mg/l 2
Chrom mg/l 0,5
Chrom (VI) mg/l 0,1
Železo mg/l 2
Smaltování:
pH - 6-9
NL mg/l 30
Pcelk. mg/l 3
C10- C40 mg/l 2
AOX mg/l 2
Baryum mg/l 2
Kadmium mg/l 0,2
Kobalt mg/l 1
Chrom mg/l 0,5
Chrom (VI) mg/l 0,1
Měď mg/l 0,5
Molybden mg/l 1
Olovo mg/l 0,5
Zinek mg/l 2
Železo mg/l 2
Lakování:
pH - 6-9
NL mg/l 50
Pcelk. mg/l 3
C10- C40 mg/l 2
AOX mg/l 2
Baryum mg/l 2
Kadmium mg/l 0,2
Chrom mg/l 0,5
Chrom (VI) mg/l 0,1
Měď mg/l 0,5
Olovo mg/l 0,5
Zinek mg/l 2
Železo mg/l 2
25.62 Všeobecné strojírenské činnosti
Obrábění:
pH - 6-9
NL mg/l 50
N-NH4+ mg/l 30
Pcelk. mg/l 3
C10- C40 mg/l 2
AOX mg/l 2
Kadmium mg/l 0,2
Železo mg/l 2
27.00 Výroba elektrických zařízení
Výroba elektrických strojů a zařízení (elektrotechnická výroba) 12):
pH - 6-9
CHSKCr mg/l 300
NL mg/l 20
N-NH4+ mg/l 30
N-NO2- mg/l 2
Pcelk. mg/l 3
C10- C40 mg/l 2
AOX mg/l 2
Fluoridy mg/l 20
Sulfidy mg/l 1
Kyanidy celkové mg/l 1
Kyanidy snadno uvolnitelné mg/l 0,1
Celkový zbytkový chlor
Arsen mg/l 0,5
Cín mg/l 2
Kadmium mg/l 0,2
Chrom mg/l 0,5
Chrom (VI) mg/l 0,1
Měď mg/l 0,5
Molybden mg/l 1
Nikl mg/l 0,5
Olovo mg/l 0,5
Rtuť mg/l 0,05
Selen mg/l 0,1
Stříbro mg/l 0,1
Zinek mg/l 2
Železo mg/l 2
Mangan
Lithium
35.00 Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu
35.11 35.30.1 Výroba elektřiny a tepla 13)
pH - 6-10
NL mg/l 40
RAS mg/l 1500
C10- C40 mg/l 1
Odkaliště popele:
pH - 6-10
NL mg/l 40
RAS mg/l 2000
Čistírna odpadních vod z odsíření:
pH - 6-10
NL mg/l 40
RAS mg/l 15 000
38.00 Shromažďování, sběr a odstraňování odpadů, úprava odpadů k dalšímu využití
38.32 Úprava odpadů k dalšímu využití, kromě demontáže vraků, strojů a zařízení
Spalování odpadů: 14)
pH - 6,5-8,5
NL mg/l 30
Rtuť mg/l 0,03
Kadmium mg/l 0,05
Thallium mg/l 0,05
Arsen mg/l 0,15
Olovo mg/l 0,2
Chrom mg/l 0,5
Měď mg/l 0,5
Nikl mg/l 0,5
Zinek mg/l 1,5
Součet dioxinů a furanů 15) ng/1 0,3
52.00 Skladování a vedlejší činnosti v dopravě
52.10 Skladování
Distribuční sklady ropných látek:
CHSKCr mg/l 250
NL mg/l 50
C10- C40 mg/l 5
PAU mg/l 0,01
75.00 Veterinární činnosti16)
Kafilerie:
pH - 6,5-8,5
CHSKCr mg/l 200
BSK5 mg/l 40
NL mg/l 40
Tuky a oleje dle ČSN 75 7509 mg/l 10
N-NH4+ mg/l 40
N-NH4+ (Z) mg/l 75
Ncelk. mg/l 60
Ncelk. (Z) mg/l 105
Pcelk. mg/l 10
86.00 87.00 Zdravotní a sociální péče
Celkový zbytkový chlor - 17)

^a) Uváděné přípustné hodnoty „p“ koncentrací a účinností čištění nejsou roční průměry a mohou být překročeny v povolené míře podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení. Vodoprávní úřad stanoví typ vzorku A nebo B nebo C podle poznámky 3) k tabulce 1 v příloze č. 4 k tomuto nařízení.

^1) Hodnoty přípustných koncentrací a poměrných množství vypouštěného kadmia při těžbě zinku jsou uvedeny v tabulce 3 bod 2.1 této přílohy.

^2) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěného trichlorbenzenu jsou uvedeny v tabulce 3 bod 14.4 této přílohy.

^3) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěného pentachlorfenolu při ošetřování dřeva jsou uvedeny v tabulce 3 bod 6.5 této přílohy.

^4) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěné rtuti jsou uvedeny v tabulce 3 bod 1.2.9. této přílohy.

^5) Hodnoty přípustných koncentrací a poměrných množství vypouštěného kadmia při výrobě pigmentů jsou uvedeny v tabulce 3 bod 2.3 této přílohy.

^6) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěné rtuti jsou uvedeny v tabulce 3 bod 1.1 této přílohy.

^7) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěných zvlášť nebezpečných látek jsou uvedeny v tabulce 3 této přílohy.

^8) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěného kadmia při výrobě fosforečných hnojiv jsou uvedeny v tabulce 3 bod 2.7 této přílohy.

^9) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěné rtuti při výrobě oceli jsou uvedeny v tabulce 3 bod 1.2.10 této přílohy.

^10) Hodnoty přípustných koncentrací a poměrných množství vypouštěné rtuti jsou uvedeny v tabulce 3 bod 1.2.7 a kadmia v tabulce 3 bod 2.1 této přílohy.

^11) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěného kadmia pro elektrolytické pokovování jsou uvedeny v tabulce 3 bod 2.6 této přílohy.

^12) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěného kadmia pro výrobu galvanických článků a baterií jsou uvedeny v tabulce 3 bod 2.5 této přílohy.

^13) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěné rtuti ze zařízení spalujících uhlí jsou uvedeny v tabulce 3, bod 1.2.11 této přílohy.

^14) U spaloven odpadů se jedná o odpadní vody z čištění plynů. Limitní hodnoty koncentrací budou pokládány za splněné, pokud:

Limitní hodnoty musejí být dodrženy v místě, ve kterém jsou odpadní vody ze zařízení na čištění spalin obsahující uvedené látky vypouštěny ze spalovacího nebo spolu-spalovacího zařízení. Pokud jsou odpadní vody z čištění spalin čištěny mimo spalovací nebo spolu-spalovací zařízení v čistírně odpadních vod určené k čištění pouze tohoto druhu odpadních vod, limitní hodnoty se uplatňují na odtoku z této čistírny odpadních vod. Pokud jsou odpadní vody z čištění spalin čištěny v místě nebo mimo místo svého vzniku společně s jinými odpadními vodami, musejí být limitní hodnoty bilančně přepočteny.

V povolení se stanoví provozní kontinuální kontrolní měření odpadních vod, a to alespoň pH, teploty a průtoku.

^15) Součet dioxinů a furanů je součet množství jednotlivých látek, násobený těmito koeficienty ekvivalentu toxicity:

2,3,7,8-tetrachlordibenzodioxin (TCDD) 1
1,2,3,7,8-pentachlordibenzodioxin (PeCDD) 0,5
1,2,3,4,7,8-hexachlordibenzodioxin (HxCDD) 0,1
1,2,3,7,8,9-hexachlordibenzodioxin (HxCDD) 0, 1
1,2,3,6,7,8-hexachlordibenzodioxin (HxCDD) 0,1
1,2,3,4,6,7,8-heptachlordibenzodioxin (HxCDD) 0,01
oktachlordibenzodioxin (OCDD) 0,001
2,3,7,8-tetrachlordibenzofuran (TCDF) 0,1
2,3,4,7,8-pentachlordibenzofuran (PeCDF) 0,5
1,2,3,7,8-pentachlordibenzofuran (PeCDF) 0,05
1,2,3,4,7,8-hexachlordibenzofuran(HxCDF) 0,1
1,2,3,7,8,9-hexachlordibenzofuran(HxCDF) 0,1
1,2,3,6,7,8-hexachlordibenzofuran (HxCDF) 0,1
2,3,4,6,7,8-hexachlordibenzofuran(HxCDF) 0,1
1,2,3,4,6,7,8-heptachlordibenzofuran(HpCDF) 0,01
1,2,3,4,7,8,9-heptachlordibenzofuran(HpCDF) 0,01
oktachlordibenzofuran (OCDF) 0,001

^16) Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěné rtuti ze stomatologických zařízení jsou uvedeny v tabulce 3 bod 1.2.13.1. této přílohy.

^17) Pouze sledovat.

Značky a zkratky:

CZ-NACE klasifikace ekonomických činností vydaná Českým statistickým úřadem
CHSKCr chemická spotřeba kyslíku dichromanovou metodou
BSK5 biochemická spotřeba kyslíku pětidenní s potlačením nitrifikace
NL nerozpuštěné látky
RAS rozpuštěné anorganické soli
C10 - C40 uhlovodíky C10 - C40
EL extrahovatelné látky
N-NH4+ amoniakální dusík
N-NO2- dusitanový dusík
N-NO3- dusičnanový dusík
Ncelk. celkový dusík
Pcelk. celkový fosfor
AOX adsorbovatelné organicky vázané halogeny
PAU polycyklické aromatické uhlovodíky vyjádřené jako součet koncentrací šesti sloučenin: fluoranthen, benzo[b]fluoranthen, benzo[k]fluoranthen, benzo[a]pyren, benzo[ghi]perylen a indeno[1,2,3-cd]pyren. Pro účely ohlašování prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností podle § 126 odst. 6 zákona se uvádějí i koncentrace jednotlivých výše uvedených látek.
Z hodnota platí pro období, ve kterém je teplota odpadní vody na odtoku z biologického stupně nižší než 12°C; teplota odpadní vody se pro tento účel považuje za nižší než 12°C, pokud z 5 měření provedených v průběhu dne byly alespoň ve 2 měřeních zjištěny teploty nižší než 12°C
% minimální účinnost čištění
kg/t roční poměrné množství vypouštěného znečištění v kg na tunu vyrobeného produktu

C.

Odpadní vody s obsahem uvedených zvlášť nebezpečných látek

Tabulka 3: Emisní standardy: přípustné hodnoty ukazatelů znečištění odpadních vod s obsahem uvedených zvlášť nebezpečných látek:

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | | g/t | mg/l b) | | | | --- | --- | --- | --- | | 1. | Rtuť (chemický prvek rtuť a rtuť obsažená ve všech jejích sloučeninách a směsích | | | | 1.1 | Výroba chloru a alkalických hydroxidů elektrolýzou | | | | 1.1.1 | Technologie s recyklovanou solankou3) | | | | Výpusti z výroby chloru1) | | | | | měsíční průměr | 0,5 | | | | denní průměr | 2 | | | | Odpadní vody 2) | | | | | měsíční průměr | 1 | 0,05 | | | denní průměr | 4 | 0,2 | | | 1.1.2 | Technologie se „ztracenou“ solankou3) | | | | Odpadní vody 2) | | | | | měsíční průměr | 5 | 0,05 | | | denní průměr | 20 | 0,2 | | | 1.2 | Výroby jiné než 1.1 | | | | 1.2.1 | Použití rtuti jako katalyzátoru při výrobě vinylchloridu4) | | | | měsíční průměr | 0,1 | 0,05 | | | denní průměr | 0,2 | 0,1 | | | 1.2.2 | Použití rtuti jako katalyzátoru ve výrobách chemického průmyslu (mimo 1.2.1)5) | | | | | měsíční průměr | 5 000 | 0,05 | | denní průměr | 10 000 | 0,1 | | | 1.2.3 | měsíční průměr | 700 | 0,05 | | denní průměr | 1400 | 0,1 | | | 1.2.4 | Výroba organických a anorganických sloučenin rtuti (mimo 1.2.3)5) | | | | měsíční průměr | 50 | 0,05 | | | denní průměr | 100 | 0,1 | | | 1.2.5 | Výroba galvanických článků obsahujících rtuť5) | | | | | měsíční průměr | 30 | 0,05 | | denní průměr | 60 | 0,1 | | | 1.2.6 | Závody na regeneraci rtuti a metalurgie barevných kovů | | | | měsíční průměr | | 0,05 | | | denní průměr | | 0,1 | | | 1.2.7 | Extrakce a rafinace neželezných kovů | | | | měsíční průměr | | 0,05 | | | denní průměr | | 0,1 | | | 1.2.8 | Úpravny toxických odpadů s obsahem rtuti | | | | měsíční průměr | | 0,05 | | | denní průměr | | 0,1 | | | 1.2.9 | Výroba papíru6) | | | | měsíční průměr | | 0,05 | | | denní průměr | | 0,1 | | | 1.2.10 | Výroba oceli6) | | | | měsíční průměr | | 0,01 | | | denní průměr | | 0,02 | | | 1.2.11 | Elektrárny spalující uhlí6) | | | | měsíční průměr | | 0,01 | | | denní průměr | | 0,02 | | | 1.2.12 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, neuvedené v tab. 2a a 2b, s vypouštěním nad 7,5 kg/rok6) | | | | měsíční průměr | | 0,05 | | | denní průměr | | 0,1 | | | 1.2.13 | Malé a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním pod 7,5 kg/rok | | | | 1.2.13.1 | Stomatologická zařízení | | | | | Hg | | 95 %7) | | 1.2.13.2. | Ostatní malé průmyslové zdroje | | | | | přípustná hodnota „p“ | | 0,05 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot. Přípustná hodnota „p“ není roční průměr a může být v povolené míře překročena podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Hodnoty platné pro rtuť obsaženou ve výpusti z výrobní jednotky chloru.

^2) Hodnoty platné pro celkové množství rtuti ve všech rtuť obsahujících vodách vypouštěných z lokality závodu.

^3) Přípustné hodnoty poměrného množství rtuti jsou uvedeny v g/t instalované výrobní kapacity chloru. Množství rtuti vypouštěné za měsíc se počítá jako součet denních množství v daném měsíci.

^4) Přípustné hodnoty poměrného množství rtuti jsou uvedeny v g/t instalované výrobní kapacity vinylchloridu.

^5) Přípustné hodnoty poměrného množství jsou uvedeny v g/t zpracované rtuti.

^6) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^7) Minimální procento účinnosti separátoru amalgamu stanovené výrobcem separátoru.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnotya) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 2. | Kadmium (chemický prvek kadmium a kadmium obsažené ve všech jeho sloučeninách a směsích) | | | 2.1 | Těžba zinku, rafinace olova a zinku a metalurgie kadmia a neželezných kovů | | | měsíční průměr | | 0,2 | | denní průměr | | 0,4 | | 2.2 | Výroba sloučenin kadmia1) | | | měsíční průměr | 500 | 0,2 | | denní průměr | 1 000 | 0,4 | | 2.3 | Výroba pigmentů1) | | | měsíční průměr | 300 | 0,2 | | denní průměr | 600 | 0,4 | | 2.4 | Výroba stabilizátorů1) | | | měsíční průměr | 500 | 0,2 | | denní průměr | 1 000 | 0,4 | | 2.5 | Výroba galvanických článků a baterií1) | | | měsíční průměr | 1 500 | 0,2 | | denní průměr | 3 000 | 0,4 | | 2.6 | Galvanické pokovování1) | | | měsíční průměr | 300 | 0,2 | | denní průměr | 600 | 0,4 | | 2.7 | Výroba kyseliny fosforečné a/nebo fosforečných hnojiv z fosfátových hornin | | | měsíční průměr | | 0,2 | | denní průměr | | 0,4 | | 2.8 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, neuvedené v tabulce 2a a 2b, s vypouštěním nad 10 kg/rok 2) | | | měsíční průměr | | 0,2 | | denní průměr | | 0,4 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu (tj. spotřebovaného kadmia). Jestliže nelze zjistit množství zpracovaného kadmia, může být monitorovací postup založen na výrobní kapacitě kadmia stanoveném v povolení. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Přípustné hodnoty poměrného množství kadmia jsou uvedeny v g/t zpracovaného kadmia.

^2) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a), 1) | | g/t | mg/l b), c) | | | --- | --- | --- | | 3. | Hexachlorcykohexan (HCH) 2) | | | 3.1 | Výroba HCH 3) | | | měsíční průměr | 2 | 2 | | denní průměr | 4 | 4 | | 3.2 | Extrakce lindanu 4), 5) | | | měsíční průměr | 4 | 2 | | denní průměr | 8 | 4 | | 3.3 | Výroba HCH s extrakcí lindanu 3) | | | měsíční průměr | 5 | 2 | | denní průměr | 10 | 4 | | 3.4 | Zpracování lindanu 6), 7) | | | měsíční průměr | 0 | 0 | | denní průměr | 0 | 0 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^c) Mezní hodnoty koncentrace (měsíční průměr koncentrace HCH vážený průtokem).

^1^) Přípustné hodnoty se vztahují na celkové množství všech izomerů HCH obsažených ve všech odpadních vodách pocházejících z místa průmyslového závodu.

^2) HCH značí izomery 1,2,3,4,5,6-hexachlorcyklohexanu.

^3) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorcyklohexanu jsou uvedeny v g/t vyrobeného HCH.

^4) Lindan je produkt obsahující nejméně 99% γHCH; extrakce je separace lindanu ze směsi izomerů HCH.

^5) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorcyklohexanu jsou uvedeny v g/t zpracovaného HCH.

^6) Zpracování lindanu na prostředky pro ochranu rostlin, dřeva a lan při respektování nejlepších dostupných technik ve výrobě.

^7) Přípustné jsou pouze technologie neprodukující odpadní vody.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 4. | Tetrachlormethan (CCl4) 1) | | | 4.1 | Výroba tetrachlormethanu perchlorací s promýváním 2) | | | měsíční průměr | 40 | 1,5 | | denní průměr | 80 | 3 | | 4.2 | Výroba tetrachlormethanu perchlorací bez promývání 2) | | | měsíční průměr | 2,5 | 1,5 | | denní průměr | 5 | 3 | | 4.3 | Výroba chlormethanů chlorováním methanu 3) a z methanolu 4) | | | měsíční průměr | 10 | 1,5 | | denní průměr | 20 | 3 | | 4.4 | Výroba fluorchloruhlovodíků (freonů) 5), 6) | | | měsíční průměr | 20 | 1 | | denní průměr | 40 | 2 | | 4.5 | Závody používající tetrachlormethan jako rozpouštědlo, s vypouštěním nad 30 g/rok 5), 7) | | | měsíční průměr | 20 | 1 | | denní průměr | 40 | 2 | | 4.6 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním pod 30 kg/rok 5), 8), 9) | | | přípustná hodnota „p“ | | 1 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot. Přípustná hodnota „p“ není roční průměr a může být v povolené míře překročena podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Vzhledem k těkavosti tetrachlormethanu a k zamezení jeho úniků do ovzduší se u procesů, které zahrnují manipulaci s odpadními vodami s obsahem tetrachlormethanu v kontaktu s ovzduším, vyžaduje dodržení přípustných koncentrací i směrem proti proudu u daného závodu. Při tom je třeba vzít v úvahu veškeré pravděpodobně znečištěné odpadní vody.

^2) Přípustné hodnoty poměrného množství tetrachlormethanu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity tetrachlormethanu a tetrachlorethenu.

^3) Včetně vysokotlakého elektrolytického vyvíjení chloru.

^4) Přípustné hodnoty poměrného množství tetrachlormethanu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity chlormethanů.

^5) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^6) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové výrobní kapacity fluorchloruhlovodíků.

^7) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové spotřeby tetrachlormethanu.

^8) Přípustná hodnota koncentrace je uvedena jako AOX v mg/l.

^9) Jedná se zejména o použití tetrachlormethanu jako rozpouštědla v průmyslových prádelnách a čistírnách.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a), 1) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 5. | DDT2) | | | 5.1.1 5.1.2 | Výroba DDT | | | měsíční průměr | 8 | 0,7 | | denní průměr | 16 | 1,3 | | Zpracování DDT na místě výroby3) | | | | měsíční průměr | 4 | 0,2 | | denní průměr | 8 | 0,4 | | 5.2 | Zpracování DDT mimo místo výroby3), 5) | | | měsíční průměr | 0 | 0 | | denní průměr | 0 | 0 | | 5.3 | Průmyslová výroba dikofolu 4), 5) | | | měsíční průměr | 1 | 0,2 | | denní průměr | 2 | 0,4 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) U nových závodů již musejí nejlepší dostupné techniky ve výrobě umožnit dosáhnout emisních standardů nižších než 1 g/t vyrobených látek.

^2) Přípustné hodnoty se vztahují na sumu izomerů a kongenerů DDT: 1,1,1-trichlor-2,2-bis(p-chlorfenyl)ethan, 1,1,1-trichlor-2-(o-chlorfenyl)-2-(p-chlorfenyl)ethan, 1,1-dichlor-2,2-bis(p-chlorfenyl)ethen a 1,1-dichlor-2,2-bis(p-chlorfenyl)ethan.

^3) Přípustné hodnoty poměrného množství jsou uvedeny v g/t vyrobeného nebo zpracovaného DDT.

^4) Přípustné hodnoty poměrného množství jsou uvedeny v g/t vyrobeného dikofolu.

^5) Přípustné jsou pouze technologie neprodukující odpadní vody.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 6. | Pentachlorfenol (PCP) a jeho soli | | | 6.1 | Výroba pentachlorfenolátu sodného hydrolýzou hexachlorbenzenu1) | | | měsíční průměr | 25 | 1 | | denní průměr | 50 | 2 | | 6.2 | Výroba pentachlorfenolátu sodného zmýdelňováním1), 2) | | | měsíční průměr | 25 | 1 | | denní průměr | 50 | 2 | | 6.3 | Výroba pentachlorfenolu chlorací 2), 3) | | | měsíční průměr | 25 | 1 | | denní průměr | 50 | 2 | | 6.4 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 3 kg/rok 2) | | | měsíční průměr | | 1 | | denní průměr | | 2 | | 6.5 | Použití pentachlorfenolu a jeho solí k ošetřování dřeva, s vypouštěním pod 3 kg/rok | | | přípustná hodnota „p“ | | 1 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot. Přípustná hodnota „p“ není roční průměr a může být v povolené míře překročena podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení.

^b) V povolení stanovené mezní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Přípustné hodnoty poměrného množství pentachlorfenolu jsou uvedeny v g/t výrobní kapacity pentachlorfenolátu sodného.

^2) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^3) Přípustné hodnoty poměrného množství pentachlorfenolu jsou uvedeny v g/t výrobní kapacity pentachlorfenolu.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a),1) | | g/t | mg/l b) c) | | | --- | --- | --- | | 7. | Aldrin 2), dieldrin3), endrin 4) a isodrin5) (dřiny) | | | 7.1 | Výroba aldrinu a/nebo dieldrinu a/nebo endrinu včetně zpracování těchto látek na stejném místě6) | | | měsíční průměr | 3 | 0,002 | | denní průměr | 15 | 0,01 8) | | 7.2 | Zpracování těchto látek mimo místo výroby 7) | | | měsíční průměr | 3 | 0,002 | | denní průměr | 15 | 0,01 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^c) U těchto hodnot se počítá s celkovým množstvím vod prošlého zařízením (výrobní jednotkou).

^1) Uvedené přípustné hodnoty platí pro celkové množství vypouštěného aldrinu, dieldrinu a endrinu. Jestliže odpadní voda z výroby, zpracování nebo použití aldrinu a/nebo dieldrinu a/nebo endrinu obsahují též isodrin, uplatní se přípustné hodnoty na celkové množství vypouštěného aldrinu, dieldrinu, endrinu a isodrinu.

^2) Aldrin je chemická sloučenina C12H8Cl6 (1,2,3,4,10,10-hexachlor-1,4,4a,5,8,8a-hexahydro-1,4-endo-5,8-exo-dimethylnaftalen).

^3) Dieldrin je chemická sloučenina C12H8Cl6O (1,2,3,4,10,10-hexachlor-6,7-epoxy-1,4,4a,5,6,7,8,8a-oktahydro-1,4-endo-5,8-exo-dimethylnaftalen).

^4) Endrin je chemická sloučenina C12H8Cl6O (1,2,3,4,10,10-hexachlor-6,7-epoxy-1,4,4a,5,6,7,8,8a-oktahydro-1,4-endo-5,8-endo-dimethylnaftalen).

^5) Isodrin je chemická sloučenina C12H8Cl6 (1,2,3,4,10,10-hexachlor-1,4,4a,5,8,8a-hexahydro-1,4-endo-5,8-endo-dimethylnaftalen).

^6) Přípustné hodnoty poměrného množství jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity drinů.

^7) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^8) Denní přípustné hodnoty nemají pokud možno překračovat dvojnásobek měsíční hodnoty.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | | g/t | mg/l b) | | | | --- | --- | --- | --- | | 8. | Hexachlorbenzen (HCB) | | | | 8.1 | Výroba a zpracování hexachlorbenzenu 1) | | | | měsíční průměr | 10 | 1 | | | denní průměr | 20 | 2 | | | 8.2 | Výroba tetrachlorethenu a tetrachlormethanu chlorací 2) | | | | měsíční průměr | 1,5 | 1,5 | | | denní průměr | 3 | 3 | | | 8.3 | Výroba trichlorethenu a/nebo tetrachlorethenu jinými procesy 3) | | | | měsíční průměr | 1,5 | 1,5 | | | denní průměr | 3 | 3 | | | 8.4 | Výroba quintozenu a tecnazenu 4),5) | | | | měsíční průměr | 10 | 1,5 | | | denní průměr | 20 | 3 | | | 8.5 | Výroba chloru elektrolýzou alkalických chloridů s použitím grafitových elektrod 4), 6) | | | | měsíční průměr | | 1 | | | denní průměr | | 2 | | | 8.6 | Závody na zpracování technické pryže, s vypouštěním nad 1 kg/rok 4), 6) | | | | měsíční průměr | | 3,5 | | | denní průměr | | 7 | | | 8.7 | Závody na výrobu pyrotechnických výrobků s vypouštěním nad 1 kg/rok 4), 7) | | | | měsíční průměr | 20 | 1 | | | denní průměr | 40 | 2 | | | 8.8 | Závody na výrobu vinylchloridu 4), 8) | | | | měsíční průměr | 2 | 1 | | | denní průměr | 4 | 2 | | | 8.9 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 1 kg/rok 4), 6) | | | | měsíční průměr | | 1 | | | denní průměr | | 2 | |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorbenzenu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity hexachlorbenzenu.

^2) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorbenzenu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity tetrachlorethenu a tetrachlormethanu.

^3) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorbenzenu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity trichlorethenu a tetrachlorethenu.

^4) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^5) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorbenzenu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity quintozenu a tecnazenu.

^6) Přípustné hodnoty koncentrace AOX jsou uvedeny v mg/l.

^7) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství AOX jsou uvedeny v mg/l resp. v g/t celkové výrobní kapacity pyrotechnických výrobků.

^8) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství AOX jsou uvedeny v mg/l resp. v g/t celkové výrobní kapacity vinylchloridu.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 9. | Hexachlorbutadien (HCBD) | | | 9.1 | Výroba tetrachlorethenu a tetrachlormethanu chlorací 1) | | | měsíční průměr | 1,5 | 1,5 | | denní průměr | 3 | 3 | | 9.2 | Výroby trichlorethenu a tetrachlorethenu jinými procesy 2) | | | měsíční průměr | 1,5 | 1 | | denní průměr | 3 | 3 | | 9.3 | Závody používající hexachlorbutadien pro technické účely s vypouštěním nad 1 kg/rok 3), 4) | | | měsíční průměr | 2 | 1 | | denní průměr | 4 | 2 | | 9.4 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 1 kg/rok 3), 5) | | | měsíční průměr | | 1,5 | | denní průměr | | 3 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorbutadienu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity tetrachlorethenu a tetrachlormethanu.

^2) Přípustné hodnoty poměrného množství hexachlorbutadienu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity trichlorethenu a tetrachlorethanu.

^3) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^4) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové spotřeby hexachlorbutadienu.

^5) Přípustné hodnoty koncentrace jsou uvedeny jako AOX v mg/l.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 10. | Trichlormethan (chloroform, CHCl3) 1) | | | 10.1 | Výroba trichlormethanu z methanolu a ze směsi methanolu s methanem 2) | | | měsíční průměr | 10 | 1 | | denní průměr | 20 | 2 | | 10.2 | Výroba chlormethanů chlorací methanu 2) | | | měsíční průměr | 7,5 | 1 | | denní průměr | 15 | 2 | | 10.3 | Výroba fluorchloruhlovodíků (freonů)3), 4) | | | měsíční průměr | 20 | 1 | | denní průměr | 40 | 2 | | 10.4 | Výroba vinylchloridu pyrolýzou dichlorethanu3), 5) | | | měsíční průměr | 2 | 1 | | denní průměr | 4 | 2 | | 10.5 | Výroba bělené buničiny | podle tabulky 2a bod 8.2 této přílohy | | 10.6 | Provozy používající trichlormethan jako rozpouštědlo, s vypouštěním nad 30 kg/rok3), 6) | | | měsíční průměr | 2 | 10 | | denní průměr | 4 | 20 | | 10.7 | Závody, kde se chlorují chladicí nebo odpadní vody3),7) | | | měsíční průměr | | 0,5 | | denní průměr | | 1 | | 10.8 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 30 kg/rok 3), 7) | | | měsíční průměr | | 1 | | denní průměr | | 2 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Vzhledem k těkavosti trichlormethanu a k zamezení jeho úniků do ovzduší se u procesů, které zahrnují manipulaci s odpadními vodami s obsahem trichlormethanu v kontaktu s ovzduším, se vyžaduje dodržení přípustných koncentrací i směrem proti proudu u daného závodu. Při tom je třeba vzít v úvahu veškeré pravděpodobně znečištěné odpadní vody.

^2) Přípustné hodnoty poměrného množství trichlormethanu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity chlormethanů.

^3) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^4) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové výrobní kapacity fluorchloruhlovodíků.

^5) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové výrobní kapacity vinylchloridu.

^6) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové spotřeby trichlormethanu.

^7) Přípustné hodnoty koncentrace jsou uvedeny jako AOX v mg/l.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 11. | 1,2-dichlorethan(EDC) 1) | | | 11.1 | Výroba 1,2-dichlorethanu, bez zpracování a používání na místě 2), 3) | | | měsíční průměr | 2,5 | 1,25 | | denní průměr | 5 | 2,5 | | 11.2 | Výroba 1,2-dichlorethanu včetně zpracování a používání na místě (mimo 11.5) 3), 4) | | | měsíční průměr | 5 | 2,5 | | denní průměr | 10 | 5 | | 11.3 | Přepracování 1,2-dichlorethanu na jiné látky než vinylchlorid 3),5),6) | | | měsíční průměr | 2,5 | 1 | | denní průměr | 5 | 2 | | 11.4 | Užití 1,2-dichlorethanu k odmašťování kovů (mimo 11.2), s vypouštěním nad 30 kg/rok | | | měsíční průměr | | 0,1 | | denní průměr | | 0,2 | | 11.5 | Užití 1,2-dichlorethanu při výrobě iontoměničů7), 8) | | | měsíční průměr | 2 | 10 | | denní průměr | 4 | 20 | | 11.6 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 30 kg/rok 7), 9), | | | měsíční průměr | | 0,2 | | denní průměr | | 0,4 | | 11.7 | Užití 1,2-dichlormethanu jako rozpouštědla, s vypouštěním pod 30 kg/rok7), 9) | | | přípustná hodnota „p“ | | 0,5 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot. Přípustná hodnota „p“ není roční průměr a může být v povolené míře překročena podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Vzhledem k těkavosti 1,2-dichlorethanu a k zamezení jeho úniků do ovzduší se u procesů, které zahrnují manipulaci s odpadními vodami s obsahem 1,2-dichlorethanu v kontaktu s ovzduším, vyžaduje dodržení přípustných koncentrací i směrem proti proudu u daného závodu. Při tom je třeba vzít v úvahu veškeré pravděpodobně znečištěné odpadní vody.

^2) Přípustné hodnoty poměrného množství 1,2-dichlorethanu jsou uvedeny v g/t čisté výrobní kapacity 1,2-dichlorethanu. Přípustné hodnoty koncentrací jsou vztaženy k referenčnímu objemu odpadních vod 2 m^3/t rafinační výrobní kapacity 1,2-dichlorethanu.

^3) Čistá výrobní kapacita 1,2-dichlorethanu zahrnuje tu část 1,2-dichlorethanu, která není zpracovávána na vinylchlorid v příslušném provozu výrobního závodu, a která je recyklována. Výrobní nebo zpracovatelská kapacita je úředně stanovená kapacita nebo nejvyšší roční množství vyrobené nebo zpracované ve čtyřech letech předcházejících udělení povolení. Úředně stanovená kapacita by se neměla příliš lišit od běžné výroby.

^4) Přípustné hodnoty poměrného množství 1,2-dichlorethanu jsou uvedeny v g/t čisté výrobní kapacity 1,2-dichlorethanu. Překročí-li však zpracovatelská kapacita kapacitu výrobní, vztahují se přípustné hodnoty na celkovou výrobní a zpracovatelskou kapacitu. Přípustné hodnoty koncentrací jsou vztaženy k referenčnímu objemu odpadních vod 2,5 m^3/t výrobní a zpracovatelské kapacity 1,2-dichlorethanu.

^5) Přípustné hodnoty poměrného množství 1,2-dichlorethanu jsou uvedeny v g/t spotřeby 1,2-dichlorethanu. Přípustné hodnoty koncentrací jsou vztaženy k referenčnímu objemu odpadních vod 2,5 m^3/t zpracovatelské kapacity 1,2-dichlorethanu.

^6) Zejména jedná-li se o výrobu ethylendiaminu, ethylenpolyaminu, 1,1,1-trichlorethanu, trichlorethenu, a tetrachlorethenu.

^7) Uváděné přípustné hodnoty jsou mezní. Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^8) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové výrobní kapacity iontoměničů.

^9) Přípustná hodnota koncentrace je uvedena jako AOX v mg/l.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 12. | Trichlorethen (trichlorethylen, TRI) 1) | | | 12.1 | Výroba trichlorethenu a tetrachlorethenu 2), 3) | | | měsíční průměr | 2,5 | 0,5 | | denní průměr | 5 | 1 | | 12.2 | Užití trichlorethenu k odmašťování kovů, s vypouštěním nad 30 kg/rok | | | měsíční průměr | | 0,1 | | denní průměr | | 0,2 | | 12.3 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 30 kg/rok4), 5) | | | měsíční průměr | | 0,2 | | denní průměr | | 0,4 | | 12.4 | Užití trichlorethenu jako rozpouštědla, s vypouštěním pod 30 kg/rok 4),5),6) | | | přípustná hodnota „p“ | | 0,5 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot. Přípustná hodnota „p“ není roční průměr a může být v povolené míře překročena podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Vzhledem k těkavosti trichlorethenu a k zamezení jeho úniků do ovzduší se u procesů, které zahrnují manipulaci s odpadními vodami s obsahem trichlorethenu v kontaktu s ovzduším, vyžaduje dodržení přípustných koncentrací i směrem proti proudu u daného závodu. Při tom je třeba vzít v úvahu veškeré pravděpodobně znečištěné odpadní vody.

^2) Přípustné hodnoty poměrného množství trichlorethenu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity trichlorethenu a tetrachlorethenu. Přípustné hodnoty koncentrací jsou vztaženy k referenčnímu objemu odpadních vod 5 m^3/t výrobní kapacity trichlorethenu a tetrachlorethenu.

^3) Pro stávající závody užívající proces dehydrochlorace tetrachlorethanu je výrobní kapacita rovna kapacitě TRI-PER a poměr TRI/PER se bere za 1 : 3.

^4) Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^5) Přípustná hodnota koncentrace je uvedena jako AOX v mg/l.

^6) Užití trichlorethenu zejména jako rozpouštědla pro chemické čištění, pro extrakci tuků nebo aromatických látek, k odmašťování kovů a podobně.

| Pořadí | Látka, průmyslové odvětví a druh výroby | Přípustné hodnoty a) | | g/t | mg/l b) | | | --- | --- | --- | | 13. | Tetrachlorethen (perchlorethylen, PER) 1) | | | 13.1 | Výroba trichlorethenu a tetrachlorethenu (technologie TRI-PER) 2) | | | měsíční průměr | 2,5 | 0,5 | | denní průměr | 5 | 1 | | 13.2 | Výroba tetrachlormethanu a tetrachlorethenu (technologie TETRA-PER) 3) | | | měsíční průměr | 2,5 | 1,25 | | denní průměr | 5 | 2,5 | | 13.3 | Užití tetrachlorethenu k odmašťování kovů, s vypouštěním nad 30 kg/rok | | | měsíční průměr | | 0,1 | | denní průměr | | 0,2 | | 13.4 | Výroba fluorchloruhlovodíků (freonů)4), 5) | | | měsíční průměr | 2 | 10 | | denní průměr | 4 | 20 | | 13.5 | Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 30 kg/rok4), 6) | | | měsíční průměr | | 0,2 | | denní průměr | | 0,4 | | 13.6 | Užití tetrachlorethenu jako rozpouštědla, s vypouštěním pod 30 kg/rok 4),6),7) | | | přípustná hodnota „p“ | | 0,5 |

^a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 8 odst. 5. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot. Přípustná hodnota „p“ není roční průměr a může být v povolené míře překročena podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení.

^b) V povolení stanovené limitní koncentrace nesmějí být větší než hodnoty vyjádřené v g/t dělené spotřebou vody v m^3/t parametru charakterizujícího výrobu. Mezní hodnoty vyjádřené v g/t musejí být v každém případě dodrženy.

^1^) Vzhledem k těkavosti tetrachlorethenu a k zamezení jeho úniků do ovzduší se u procesů, které zahrnují manipulaci s odpadními vodami s obsahem tetrachlorethenu v kontaktu s ovzduším, vyžaduje dodržení přípustných koncentrací i směrem proti proudu u daného závodu. Při tom je třeba vzít v úvahu veškeré pravděpodobně znečištěné odpadní vody.

^2) Přípustné hodnoty poměrného množství tetrachlorethenu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity trichlorethenu a tetrachlorethenu. Přípustné hodnoty koncentrací jsou vztaženy k referenčnímu objemu odpadních vod 5 m^3/t výrobní kapacity trichlorethenu + tetrachlorethenu.

^3) Přípustné hodnoty poměrného množství tetrachlorethenu jsou uvedeny v g/t celkové výrobní kapacity tetrachlormethanu a tetrachlorethenu. Přípustné hodnoty koncentrací jsou vztaženy k referenčnímu objemu odpadních vod 2 m^3/t výrobní kapacity tetrachlormethanu + tetrachlorethenu.

^4) Vodoprávní úřad je při stanovení emisních limitů povinen přihlížet k nejlepším dostupným technikám ve výrobě a nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.

^5) Přípustné hodnoty koncentrace a poměrného množství jsou uvedeny jako AOX v mg/l resp. v g/t celkové výrobní kapacity fluorchloruhlovodíků.

^6) Přípustné hodnoty koncentrace jsou uvedeny jako AOX v mg/l.

^7) Užití tetrachlorethenu zejména jako rozpouštědla pro chemické čištění, pro extrakci tuků nebo aromatických látek, k odmašťování kovů a podobně.

Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.

Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla. e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)